Hlídejte si kola. Více se ztrácejí ta nezajištěná
Hlídejte si kola.  Více se ztrácejí ta nezajištěná
Ilustrační foto foto: bvbvbv

Valašsko - Cyklistická sezona je v plném proudu a s ní přichází i krádeže jízdních kol. V letošním roce řeší policisté v okrese Vsetín téměř šest desítek případů, kdy předmětem zájmu zlodějů bylo jízdní kolo nebo jeho součásti.
   Jízdní kola se ztrácí během celého roku, období prázdnin není výjimkou. Dosvědčuje to i případ krádeže kola z minulého týdne z Valašského Meziříčí. V noci ze čtvrtka na pátek ukradl zloděj ze zahrady u domu pánské horské kolo za deset tisíc korun. Nezabránil mu ani plot a uzamčená branka. Kolo zmizelo ze stojanu u domu a z vedlejšího kola si zloděj ještě přibral táhla rychloupínání kol.
   Kola se ztrácejí z různých míst. Z celkového počtu téměř šedesáti skutků, kdy bylo v letošním roce v okrese Vsetín odcizeno jízdní kolo nebo jeho díly, ve čtvrtině případů stálo kolo někde opřené a nezajištěné. Téměř ve stejném počtu případů bylo kolo odcizeno ze společných prostor bytových domů a to bez užití násilí a z nezajištěných garáží, zahrad, zahradních altánů. V šestnácti případech na různých místech musel zloděj u krádeže kola překonat klasický lankový zámek. V devíti případech byla krádež spojená s vloupáním. Zde se jednalo o garáže, hospodářské budovy, sklepy a kolárky.

Jak si své kolo ochránit před zloději?
- Jízdní kolo neponechávat nezajištěné a bez dozoru.
- K odstavení a uzamčení kola vybrat vhodný předmět a kvalitní zámek. V některých městech jsou nainstalovány speciální stojany na kola nebo parkovací domy. U zámku lze využít i možnosti jejich      elektronického jištění.
- Kolo opatřit technickou DNA.
- Pokud kolo ukládám do sklepa i zde kolo zamknout k pevnému předmětu. Provádím častější kontrolu místa uložení.
nprap. Bc. Vladislav Malcharczik, mluvčí Policie ČR Vsetín