Hasiči ze Zlínského kraje odjeli do Hřenska
Hasiči ze Zlínského kraje odjeli do Hřenska
foto: Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje

Zlínský kraj, Hřensko – K požáru lesního porostu v Hřensku vyjel v rámci mezikrajské pomoci v pátek 29. 7. v 21:20 hodin odřad HZS Zlínského kraje.

Odjezdu předcházela rychlá příprava, protože o odřadu bylo rozhodnuto dnes, a to po druhé hodině odpolední. Rozkazem ředitele HZS Zlínského kraje k vyslání odřadu na ústřední pomoc, který byl vydán po šesté hodině večerní, byl stanoven počet jednotek, počet techniky a počet hasičů. V rozkaze bylo dále upřesněno, kdo zajišťuje a v jakých počtech materiálně technické vybavení, jako například samonafukovací karimatky, spacáky, trvanlivou stravu a tak podobně, ale byly zde stanoveny i obecné informace o odřadu a úkoly pro velitele odřadu i krajského řídícího důstojníka.

Celkem vyjelo 6 automobilových cisteren, které byly před odjezdem s ohledem na spotřebu a ovladatelnost vypuštěny. Dále vyjely 3 dopravní automobily a jeden velitelský automobil pro velitele odřadu.

Technika byla ze stanic HZS Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Uherský Brod i Valašské Meziříčí a ze zbrojnic dobrovolných hasičů z Karolinky, Kunovic a Vizovic. V každé automobilové cisterně je obsazenost 3+1 příslušníků nebo členů, v dopravních automobilech 1+0 příslušník nebo člen a ve velitelském automobilu jede velitel odřadu.

Celý odřad má být nejpozději 30. 7. 2022 v 7:00 hodin v Hřensku, kde jim budou štábem velitele zásahu HZS Ústeckého kraje uloženy pokyny a rozkazy pro jejich další činnost. Odřad HZS Zlínského kraje bude na místě do úterý 2. 8. 2022. V případě potřeby bude zajištěn další odřad v termínu 2. až 5. 8. 2022.

Celý odřad je také obrovskou vzpruhou a podporou pro již zasahující hasiče v Hřensku a neohrozí akceschopnost jednotek hasičů v celém Zlínském kraji.

Aktualizace 30. 7. 2022 v 8:40 hodin

Odřad při zastávce na 10. kilometru dálnice D1 doplnil pohonné hmoty. Byla překontrolována technika. U jedné cisterny se vyskytly drobné problémy se spojkou. Celý odřad pak v 4:29 hodin přijel do Hřenska.

nprap. Roman Žemlička, HZS Zlínského kraje