Hasiči varují před vypalováním trávy. Sucho bude i následující dny
Hasiči varují před vypalováním trávy. Sucho bude i následující dny
Hašení požáru v Ratiboři. foto: Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje

Zlínský kraj –Slunečné počasí velmi láká zahrádkáře k úklidu na zahradě a jejím okolí, a to včetně pálení odpadu či samotného vypalování trávy, které je nešvarem především starších spoluobčanů. Počasí však této činnosti nepřeje a je zde velmi vysoké riziko vzniku požáru. Poučte tedy své příbuzné, aby se této činnosti vyvarovali.

Své o tom ví i starší muž, který minulé pondělí vypaloval přerostlou trávu na svém pozemku na Kroměřížsku v Bystřici pod Hostýnem v místní části Rychlov. Oheň se mu však před polednem vymkl z kontroly a rychle se šířil i na sousedův pozemek, kterému začaly hořet túje. Muž se sice snažil požár uhasit, ale sám byl ohněm zasažen a začalo na něm hořet oblečení. Soused se snažil muži pomoci. I tak starší muž utrpěl vážné popáleniny na spodní části těla a byl letecky transportován do nemocnice.

Podobný případ se stal krátce po poledni i v obci Ratiboř na Vsetínsku. Tři jednotky hasičů zde hasili požár, který vznikl taktéž po vypalování louky.

Krátce před jednou hodinou odpolední byly opět k požáru vyslány jednotky na Kroměřížsku, tentokrát do Skaštic a o půl druhé vyjeli i hasiči na Zlínsku do Pohořelic k plošnému pálení v sadu.

Všem těmto osobám, u kterých dnes hasiči zasahovali, bude uložena pokuta. Takže hrozí při vzniku požáru neopatrným občanům nejen újma na zdraví či na majetku, ale i nemalá finanční sankce.

Profesionální a dobrovolní hasiči prosí občany Zlínského kraje, aby si užívali slunečného počasí, ale vyvarovali se v tomto suchém období a často i větru jakémukoliv zakládání ohně na svých pozemcích či v přírodě. Nyní je velmi vysoké riziko vzniku rozsáhlého požáru.

por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje