Hasiči nadále odčerpávají vodu a odstraňují následky bleskové povodně
Hasiči nadále odčerpávají vodu a odstraňují následky bleskové povodně
foto: Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje

Zlínský kraj – Od nedělních 17:00 hodin do pondělních 9:00 hodin zasahovala ve Zlínském kraji více než stovka profesionálních a dobrovolných jednotek u více než 320 událostí. Ve většině případů se jednalo o čerpání sklepů, nebezpečných lagun a jiných prostor, následovaly pak technické pomoci s odstraňováním nebezpečných stromů a větví.

Nejklidnější situace byla na Uherskohradišťsku, horší byla v ostatních částech kraje. Velmi složitá byla situace v Sazovicích, kde nad ránem probíhala i evakuace 11 osob z několika zaplavených domů, nebo zásahy ve Fryštáku, Rackové či Rožnově pod Radhoštěm.

Během dne se situace v kraji uklidnila, nicméně jednotky pokračovaly v odčerpávání zatopených sklepů a odstraňování následků bleskové povodně. V rozmezí od 9:00 hodin do 17:00 hodin zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči u 53 událostí, a to zejména na Vsetínsku a Kroměřížsku.

V souvislosti s odstraňováním následků bleskových povodní v pondělí profesionální hasiči v součinnosti s obcemi s rozšířenou působností (dále jen „ORP“) na území Zlínského kraje zmapovali požadavky jednotlivých obcí, zasažených včerejší bleskovou povodní. Na základě získaných informací hasiči zajistili a distribuovali na ORP během dne ve spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR celkem 130 ks kondenzačních vysoušečů z centrálních zásob HZS ČR. Převoz bude pokračovat během zítřejšího dne tak, aby se přístroje co nejdříve po odčerpání podmáčených objektů dostaly na jednotlivé obce.
Co dělat a jak správně postupovat po povodních, na koho se obrátit, a jak například používat vysoušeče…všechny informace a materiály ke stažení naleznete na jednom místě na webových stránkách HZS Zlínského kraje.

HZS ZK