Gang kradl auta ve velkém. Odcizili 26 aut za téměř 12 milionů korun
Gang kradl auta ve velkém. Odcizili 26 aut za téměř 12 milionů korun
Ilustrační foto

Zlínský kraj - Krajští zlínští kriminalisté odhalili organizovanou skupinu pěti cizinců, kteří mají na svědomí krádeže vozidel nejenom v našem kraji, ale i v kraji Jihomoravském a Moravskoslezském. Skupina mužů odcizila nebo se pokusila během dvou let odcizit nejméně 26 aut za necelých 12 milionů korun. Další 1,5 milionovou škodu cizinci způsobili odcizením věcí v autech. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně a hrozí jim až desetiletý trest odnětí svobody.
   Hlavním organizátorem skupiny byl 33letý cizinec, další obvinění jsou ve věku od 28 – 39 let. Činnost skupiny byla velmi sofistikovaná, obvinění měli krádeže vozidel připravené a dobře promyšlené. Do České republiky se vydávali v nočních hodinách vozidlem opatřeným kradenými registračními značkami, které měnili. Vozidla kradli na objednávku a odváželi je na Slovensko.
   Za uplynulé dva roky obvinění odcizili nebo se pokusili odcizit ve třech krajích nejméně 26 aut značek Audi, Renault, Fiat, Citroen, Peugeot a Škoda. V našem kraji se zaměřovali především na příhraniční obce například Bojkovice, Karolinka, Huslenky, ale za jejich přičinění zmizela i vozidla v Kroměříži, Vsetíně, Jablůnce nebo v Kunovicích a Korytné na Uherskohradišťsku. Ve Zlínském kraji odcizili celkem 18 aut. Mířili ale i do vedlejších krajů. V Moravskoslezském kraji vloni v červenci odvezli z autosalonu hned čtyři auta za 2,5 milionu korun. Terčem jejich krádeží byla často i větší vozidla např. Fiat Ducato nebo Renault Master, ve kterých měli často majitelé i drahé pracovní nářadí.
  Při domovních prohlídkách jsme zajistili mimo jiné i nástroje k páchání trestné činnosti dále odcizené registrační značky a také kukly a několik tzv. ježků, které měli muži připravené k použití proti vozidlům policie v případě pronásledování.
   Všech pět mužů jsme ve spolupráci s kolegy ze Slovenska zadrželi už před několika měsíci, kdy byli umístěni v tzv. vydávací vazbě na Slovensku. Samotné vydání osob k trestnímu stíhání v České republice trvalo více jak 3 měsíce.
   Pětici mužů jsme obvinili ze zvlášť závažného zločinu krádež a z přečinů poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě prokázání viny hrozí obviněným až desetiletý trest odnětí svobody. Obvinění nemají záznamy v rejstříku trestů v České republice, ovšem jeden z nich byl nedávno ve výkonu trestu za majetkovou trestnou činnost na Slovensku a další za stejný druh trestné činnosti v Rakousku.
mjr. Mgr. Lenka Javorková, mluvčí Policie ČR Zlín