Cyklistka utrpěla po střetu s cyklistou těžké zranění. Cyklista byl pod vlivem drog
Cyklistka utrpěla po střetu s cyklistou těžké zranění. Cyklista byl pod vlivem drog
Místo nehody. foto: Policie ČR Zlín

Ratiboř - Střet dvou cyklistů, při kterém se velmi vážně zranila čtyřiatřicetiletá žena, šetří od středy 24. června vsetínští dopravní policisté spolu s kriminalisty. K nehodě došlo o půl deváté ráno v katastru obce Ratiboř, na místní komunikaci, která navazuje na cyklostezku ve směru na Vsetín. Po střetu upadli oba dva cyklisté na komunikaci, přičemž cyklista vyvázl bez zranění a přivolal těžce zraněné ženě rychlou záchrannou službu, která ji odvezla do zlínské nemocnice. Míra zavinění jednotlivých účastníků dopravní nehody je předmětem dalšího šetření. Dechovou zkoušku jsme u ženy nemohli vzhledem ke zranění provést, šestapadesátiletý cyklista byl na alkohol negativní, nicméně mu pozitivně vyšel test na drogy, konkrétně na pervitin. Ani jeden z cyklistů neměl při jízdě na kole cyklistickou přilbu, která sice pro cyklistu od 18 let není povinná, nicméně její používání může předejít fatálním následkům.
Policie proto upozorňuje:
- Provoz na cyklostezkách se za poslední roky zvýšil, a přibyla na nich i elektrokola a elektrokoloběžky, které dosahují daleko vyšších rychlostí a z toho plynou v případě nehody horší následky na zdraví. Proto je důležité být na cyklostezkách, ale nejenom na nich, velmi obezřetný a opatrný.
- Upozorňujeme cyklisty, aby věnovali pozornost dopravnímu značení a dbali zvýšené opatrnosti při vyjíždění z cyklostezek a z účelových komunikací na jiné komunikace.
- Dále apelujeme na cyklisty, aby dbali při jízdě na kole, ale i koloběžce, na ochranu hlavy používáním přilby, která mnohdy zmírní následky zranění nebo i zachrání život. Přilbu neměl ani jedenatřicetiletý muž na elektrokoloběžce, který včera zemřel při havárii v Rožnově p. R.
- Rovněž připomínáme, že cyklista i jezdec na koloběžce je řidič, a to řidič nemotorového vozidla a platí pro ně, stejně jako pro řidiče motorových vozidel, zákaz požívání alkoholu nebo jiných návykových látek před nebo během jízdy. Vzhledem k tomu, že v našem kraji roste počet dopravních nehod cyklistů s alkoholem, budeme se při silničních kontrolách zaměřovat i na cyklisty.
mjr. Mgr. Lenka Javorková, mluvčí policie ČR Zlín