Advokát nevyplatil svému klientovi odškodnění od státu. Zpronevěřil tím 178 tisíc korun
Advokát nevyplatil svému klientovi odškodnění od státu. Zpronevěřil tím 178 tisíc korun
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Komisař z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně obvinil ze spáchání trestného činu zpronevěra advokáta ze Zlína, protože si neoprávněně přisvojil finanční prostředky ve výši 178 tisíc korun, které patřily jeho klientovi jako odškodnění za nezákonné rozhodnutí nebo nesprávný úřední postup. Klienta o těchto penězích neinformoval a užil je pro vlastní potřebu. V případě odsouzení hrozí advokátovi až pětiletý trest odnětí svobody.

Jednačtyřicetiletý muž podal trestní oznámení na svého advokáta, prostřednictvím kterého v roce 2021 uplatnil nárok na náhradu škody při výkonu veřejné moci, protože byl nezákonně trestně stíhán a následně zproštěn viny ve všech bodech obžaloby. Za veškeré výdaje související s trestním stíháním požádal stát o vyplacení 282 tisíc korun. Pracovníci příslušného ministerstva jeho žádost posoudili a na účet jeho advokáta zaslali odškodnění ve výši 178 tisíc korun. Advokát ale muže o kladném vyřízení jeho nároku neinformoval a peníze si ponechal.

Po pár měsících, v roce 2022 bylo muži divné, že se nic neděje, proto se obrátil na jiného advokáta, který požádal ministerstvo o výsledek žádosti o uplatnění náhrady škody jeho klienta. Dozvěděl se, že peníze již byly před více než půl rokem vyplaceny na účet jeho prvního advokáta. Na dotaz mu tento právní zástupce odpověděl, že jeho žádost dosud nebyla vyřízena. Muž s ním proto ukončil spolupráci a podal na něj koncem loňského roku trestní oznámení.

Advokát se všemi možnými způsoby hájil, zejména tím, že mu muž dlužil peníze za právnické služby, proto si odškodnění po jejich vzájemné dohodě ponechal. Provedené prověřování ale ukázalo opak a komisař zahájil proti obviněnému advokátovi trestní stíhání. Advokát si proti zahájení trestního stíhání podal stížnost, kterou státní zástupce v uplynulých dnech zamítl.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín