Josefa Poledňáka připomíná pamětní deska na gymnáziu
Josefa Poledňáka připomíná pamětní deska na gymnáziu

Val. Meziříčí - Ani po sto letech nezapomínají ve Valašském Meziříčí na rodáky, kteří položili svůj život za obranu vlasti. Jedním z nich byl také legionář Josef Poledňák, jehož od úterý 3. září připomíná slavnostně odhalená pamětní deska v budově Gymnázia Františka Palackého.
   Slavnostní akt uspořádala jednota Československé obce legionářské (dále ČsOL) Valašské Meziříčí ve spolupráci s projektem Legie 100, Gymnáziem Františka Palackého a za účasti místostarostky města Yvony Wojaczkové. „Jsem moc ráda, že ani po sto letech, jež letos uplynuly od úmrtí Josefa Poledňáka, nezapomínáme na oběť, kterou položil v boji za samostatný Československý stát. Vážíme si jí o to víc, že se jednalo o valašskomeziříčského rodáka a absolventa místního gymnázia. Je důležité připomínat si naše předky, kteří hrdě bojovali za naši svobodu,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková.
   Josef Poledňák se narodil 3. února 1891 a původním povoláním byl účetní. Vír první světové války jej však zavál až do Itálie, kde se po zajetí přihlásil k československé legii. Právě jednotky italské legie byly jedněmi z prvních, které po konci války v roce 1918 hájily suverenitu nově vzniklého Československa. Josef Poledňák byl převelen na Těšínsko, o něž tehdy usilovalo také Polsko. V následných bojích byl v lednu 1919 těžce zraněn. „Následkům tohoto zranění o dva měsíce později bohužel podlehl. Jeho posledním přáním však bylo, aby byl pohřben v rodném městě,“ řekl Milan Pilmajer, předseda jednoty ČsOL Valašské Meziříčí a doplnil: „Dlouhá desetiletí bylo na Josefa Poledňáka zapomenuto a pietní místa spojená s jeho osobou zanikla. Těší nás, že jsme tuto historickou křivdu alespoň částečně napravili vznikem pamětní desky. Podařilo se nám tak lidem znovu přiblížit jeho osobnost spojenou s bojem za samostatný Československý stát.“
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí