I Vsetín bude uklízet Česko
I Vsetín bude uklízet Česko
foto: MěÚ Vsetín

Vsetín – Vsetíňané se také letos mohou zapojit do celostátní akce Ukliďme Česko, jejímž cílem je zbavit naše okolí odpadků a nepořádku. Dosud se k úklidu, který je naplánován na přelom března a dubna, přihlásilo několik základních škol a Vsetínské fórum. Pomocnou ruku podala i radnice, která zajistí svoz a likvidaci odpadu. Vyrazit pomoci našemu městu očistit se od odpadků však může každý.
I Vsetín bude uklízet Česko
V pátek 31. března se vydají pomoci přírodě od odpadků především školáci. Ti ze ZŠ Ohrada mají v plánu uklidit okolí své školy a část přilehlého sídliště. Žáci ze základních škol Trávníky, Integra a Luh vyrazí proti proudu Bečvy a hodlají po jednotlivých úsecích vysbírat odpad kolem řeky od Vsetína až po Hovězí. Na dalších úsecích na Horním Vsacku se k nim připojí i školáci z obcí podél toku, například z Hovězí, Huslenek či Karolinky.

„Tuto aktivitu vítáme, protože vede děti k ochraně přírody a udržování čistého a příjemného životního prostředí. Jistě jim i přináší příjemné pocity, že se zasloužily o dobrou věc,“ uvedl místostarosta Petr Kudlík, jenž má v gesci oblast životního prostředí.

Spolek Vsetínské fórum nazval svou akci Ukliďme Vsetín. Podle organizátora Tomáše Husy chtějí její účastníci zbavit nepořádku koryto potoka Jasenka od okružní křižovatky u Snahy až po autobusovou zastávku Pod Babykou. Cílem úklidu bude také svah pod katolickým kostelem v Panské zahradě a v případě dostatku „pracovních sil“ i koryto a okolí Rokytenky podél Dukelské ulice. „Sraz máme v sobotu 1. dubna v 9 hodin u Snahy. Případní další zájemci o účast mne mohou kontaktovat na telefonním čísle 774 055 232,“ uvedl Tomáš Husa.

„Jsem rád, že se Vsetíňané rozhodli pomoci a uklidí alespoň některá místa v našem městě a jeho okolí. Abychom jim podali pomocnou ruku, zajistíme prostřednictvím Technických služeb města Vsetína svoz vysbíraných odpadů a jejich likvidaci na náklady města, a to nejen v našem katastru, ale až po Hovězí. Dále pak svoz zajistí Povodí Moravy,“ dodal místostarosta Kudlík s tím, že vloni byly v rámci této akce svezeny ze Vsetína a okolí Bečvy po Velké Karlovice více než tři tuny nejrůznějšího odpadu.

Kromě běžných věcí, jako jsou plechovky, lahve, papíry či igelitové sáčky, se lidé v přírodě zbavovali i zajímavějších a objemnějších „kousků“, například matrace, bojleru, kostry od kola, záchodové mísy či dveří. Nechyběly ani injekční stříkačky s jehlami, na jejichž likvidaci musela být přivolána městská policie.

Více informací o akci Ukliďme Česko včetně aktivit organizovaných na Vsetíně a možnosti zapojení se do nich najdete na webu www.uklidmecesko.cz, kde se můžete k úklidu také přihlásit a zaregistrovat.

Jiří Žůrek