V horku je nejdůležitější dodržovat pitný režim, říká primářka interny Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí
V horku je nejdůležitější dodržovat pitný režim, říká primářka interny Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí
Ilustrační foto

Val. Meziříčí – Letošní léto nadprůměrně často doprovází tropické teploty, vedro však neprospívá žádnému lidskému organismu, dokonce ani tomu nejzdravějšímu. Zvláštní pozor by však na sebe měli dávat lidé z rizikových skupin, tedy nemocní, děti a senioři.
   „V horku je nejdůležitější dodržovat pitný režim, a to více než kdy jindy. Je důležité pít primárně neslazené nápoje, ovocné čaje a tekutiny, které jsou obohacené vitamíny. Lidé by se na sluníčku měli vyhýbat alkoholu a nápojům obsahující kofein,” říká na úvod primářka interního oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, MUDr. Marie Černochová.
  Je obecně známo, že dospělí by měli vypít 2-3 litry tekutin za den, děti pak podle věku a své váhy (například 2leté dítě 1-1,5litru). Pokud někdo z veřejnosti má potíže se zažívacím traktem, jsou šetrnější neperlivé vody.
   Mezi základní rady pro horké slunné dny zní, že by se lidé neměli vystavovat přímému slunečnímu záření a to hlavně mezi jedenáctou hodinou až patnáctou hodinou. „Také by se lidé měli v tomto období vyvarovat přílišné fyzické zátěže. Tyto varování platí hlavně pro osoby, kteří se léčí se srdíčkem a seniory, kteří jsou náchylnější k různým kolapsovým stavům,” vysvětluje dále primářka.
   Primárně našim babičkám a dědečkům mnohdy v dobré víře nedochází, že čelí sluníčku i při cestě na nákup, což může být zrádné. „Je potřeba si uvědomit, že ztrátu tekutin a zvýšení vnitřní teploty organismu může způsobit třeba i práce na zahrádce. Následně mám zkušenosti a vyjíždím jako lékařka k různým úpalům, úžehům a kolapsům z horka, právě proto, že lidé mnohdy nedbají pokynů pro jejich bezpečnost a zdraví,” říká MUDr. Marie Černochová s tím, že pokud jste tedy osobou trpící jakýmkoliv chronickým onemocněním, zvláště kardiovaskulárními chorobami, omezte procházky nebo je odložte na podvečer a večer. „Když už se v rizikových hodinách musíte pohybovat venku, nezapomeňte na sluneční brýle a pokrývku hlavy,” připomíná na závěr primářka interního oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí.
Mgr. Adam Knesl, PR manažer Nemocnice Valašské Meziříčí