Do Bečvy se dostala neznámá látka! A opět z rožnovského potrubí
Do Bečvy se dostala neznámá látka! A opět z rožnovského potrubí
Ilustrační foto

Valašskomeziříčsko - Neuvěřitelné! V Bečvě se opět objevila neznámá látka a všichni jsou jako na trní. Do vody se dostala ze stejné trubky pod mostem v místní valašskomeziříčské části Juřinka, z jaké zhruba před měsícem vytekl kyanid. Meziříčská radnice na tuto skutečnost upozornila veřejnost rozhlasem a na své facebookové stránce a varovala ji před odběrem vody.
   „Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky!“ informuje radnice občany na svém facebooku.
   Na hladině řeky se v úterý objevila podezřelá pěna a na místo neprodleně vyrazil Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, který na místě odebral tři vzorky a odeslal je do chemické laboratoře ve Frenštátě p. R. Žádné jiné úkony, jako je třeba instalace norných stěn, hasiči neprováděli.
   „Na základě spolupráce s vodoprávním úřadem při odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí byla o této události informována Policie ČR a správce toku, kterým je Povodí Moravy, s. p.,“ informuje dále Městký úřad Valašské Meziříčí..
   „Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, tak jsou všichni ostražití,“ uvedl pro ČTK starosta města Robert Stržínek.
   Není třeba dělat hned paniku, ale po nedávných zkušenostech je zvýšená bdělost na místě. „Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů,“ řekl starosta.
   Je přitom zajímavé, že firmy napojené na inkriminované potrubí nejsou více obezřetné, a dovolí si do Bečvy pouštět jakoukoliv podezřelou látku. A to navíc v období, kdy policie ještě stále pátrá po kyanidovém traviči, byť zatím neúspěšně.
   A tak rybářům, ochráncům přírody a vůbec celé veřejnosti nezbývá než věřit, že jde jen o planý poplach. V opačném případě by se jednalo o tuplovanou ekologickou katastrofu, neboť rybáři začali před zhruba čtvrnácti dny vysazovat do mrtvé Bečvy novou násadu v podobě malých ostroredek.
ECHO Valašska