Diakonie Vsetín otevírá už třetí domov pro seniory
Diakonie Vsetín otevírá už třetí domov pro seniory

Vsetín – Diakonie Vsetín otevře ve čtvrtek 13. září další domov pro seniory. Dostal název Vyhlídka, informoval server Zlin.cz ředitel vsetínské Diakonie Dan Žárský.
   „Když se přihlásí úbytek sil, některým lidem se podaří využít pomoci v domově pro seniory a zároveň získají společnost vrstevníků. Řada dalších však čeká na to, až se objeví volné místo. Současný stav je takový, že v každém domovu evidují desítky či spíše stovky žádostí a jen malá část je uspokojena. Diakonie Vsetín je organizací, která dlouhodobě řeší tento stav a intenzivně se snaží o navýšení počtu těchto zařízení v rámci regionu, přiblížil realitu Žárský.
   Domov Jabloňová pro lidi s Alzheimerovou chorobou a Domov Harmonie jsou zařízení, která již několik let slouží seniorům z Valašska. Třetí domov, který nese název Domov Vyhlídka, otevře Diakonie Vsetín v polovině září. "Kapacity obou našich domovů jsou naprosto naplněné. Poptávka po volných místech roste v přímé úměře stárnutí populace. Proto jsme se rozhodli napnout síly k rekonstrukci již třetí budovy na Vsetíně a tak umenšit počet neuspokojených žádostí o pobyt v tomto typu zařízení," uvedl ředitel vsetínské Diakonie.
   Výstavba domova Vyhlídka započala v květnu 2017. Celkové náklady na rekonstrukci budovy (dříve zdravotní školy) jsou 45 milionů korun. Diakonii Vsetín se podařilo získat na Ministerstvu práce a sociálních věcí 24, 5 milionu, 3 miliony z rozpočtu Zlínského kraje, 2 miliony z rozpočtu Města Vsetína a dalších 2,8 milionu korun od Diakonie Českobratrské církve evangelické. "Pro podporu projektu Domova Vyhlídka jsme se obraceli i na firmy a individuální osoby. Doposud jsme od 56 dárců získali 8.466.385,- korun! Velmi si jejich důvěry vážíme a spolu s nimi sdílíme radost z díla, které má celospolečenský přínos pro náš region," doplnil Dan Žárský.
   Slavnostní otevření nového domova, s adresou na Strmé ulici 34, chystá vsetínská Diakonie na čtvrtek 13. září od 14 hodin. Součástí programu bude prezentace fotografií z průběhu stavby, poděkování dárcům, společný přípitek a samozřejmě prohlídka domova. K nahlédnutí budou jednotlivé pokoje budoucích klientů, tak i společné prostory a zázemí domova. O příjemnou atmosféru celého odpoledne se postará cimbálová muzika v čele s Jiřím Kašparem.
   "Zabydlený prostor tvoří alespoň desítky předmětů. Chodby zařizujeme raději s měkkým povrchem, aby snížily hluk při chůzi a převozech. Každý pokoj řešíme individuálně, včetně podlah, kachliček, závěsů, výmalby, světel. Zářivky používáme jen v technických či kancelářských prostorách. Co se dá skrýt, skryjeme nebo potlačíme (bezpečnostní osvětlení, vysílače, ...). V obytných prostorách se vyhýbáme skládaným stropům. Terasy jsou více než balkóny. Řešíme prostor tak, aby se lidé cítili jako doma. Promýšlíme detaily. Velké či dlouhé prostory členíme do zón," vyjmenoval Žárský.
Irena Frolová, Zlin.cz