Boj s kůrovcem v lesích na Valašsku pokračuje
Boj s kůrovcem v lesích na Valašsku pokračuje
Ilustrační foto

Valašsko - Ve čtvrtek 26. září se na valašskomeziříčské radnici sešli starostové a zástupci obcí z celého regionu. Tématem jejich jednání byla aktuální situace v lesích a jejich budoucnost na Valašsku. Schůzku iniciovali zástupci státního podniku Lesy České republiky (dále LČR).
   Kůrovcová kalamita, která akutně zasáhla zejména Rožnovsko, se nevyhýbá ani Valašskomeziříčsku. Největším vlastníkem lesů v našem regionu jsou právě LČR, které nyní prezentovaly postup řešení kalamity starostům i široké veřejnosti. „Žijeme v krásné přírodě a musíme ji chránit. Stav lesů v našem regionu se dotýká také měst, obcí a soukromých vlastníků. Současná situace rozhodně není jednoduchá. Musíme proto společně hledat nejvhodnější řešení. Cením si toho, že Lesy ČR podobnou schůzku svolaly,“ uvedla místostarostka Zdislava Odstrčilová.
   Účastníci se seznámili se situací nejen ve Zlínském kraji, ale napříč republikou. Problematiku našeho regionu detailněji shrnuli ředitel krajského ředitelství LČR Libor Strakoš a Jaromír Válek, lesní správce Lesní správy Rožnov pod Radhoštěm. „Dlouhodobě jsou pro smrkové porosty největším problémem nedostatek srážek a vysoké teploty, které podporují téměř celoroční rojení kůrovců.    S kalamitou, kterou v námi spravované oblasti způsobuje, aktivně bojujeme. Zároveň se snažíme také co nejdříve obnovovat vytěžené plochy. S tím souvisí zajištění sběru osiva za účelem zabezpečení větší pestrosti vysazovaných dřevin. Hospodaření od vysetí po sklizeň u nás trvá zhruba 100 let, a proto musíme volit takovou druhovou skladbu dřevin, abychom do budoucna podobným kalamitám předešli,“ nastínil Jaromír Válek.
   S aktuální situací v lesích aktivně bojují také pracovníci společnosti Městské lesy a zeleň, s. r. o., Valašské Meziříčí. „Lesy ČR mají proti většině malých a středních vlastníků výhodu v dostatku financí na zalesňování. My jsme například v první polovině letošního roku požádali Zlínský kraj o dotace mimo jiné na výsadbu listnáčů ve výši 670 tisíc a obdrželi jsme pouze 30 tisíc korun,“ posteskl si Marek Netolička, jednatel městské firmy a dodal: „Naší snahou je udržet valašskomeziříčské lesy v takové kondici, aby nadále poskytovaly užitek a nebyly zátěží pro městskou pokladnu. Zároveň hledáme přímo v lesích způsoby, jak za pomoci přírody s kůrovcovou kalamitou a suchem bojovat.“
   Potřebu chránit přírodní dědictví sdílí také místostarostka Zdislava Odstrčilová: „Vlastníci lesů musí nyní táhnout za jeden provaz, aby co nejlépe odstranili následky kalamity a zabránili jejímu dalšímu šíření. Je třeba si uvědomit obrovský dopad aktuální situace také na budoucí generace a přizpůsobit tomu další lesní hospodaření.“
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí