Prezident Pavel ochutnal v Rožnově slivovici
Prezident Pavel ochutnal v Rožnově slivovici
Ilustrační foto foto: cepa.org

Rožnov – Kdepak vítání chlebem a solí. Na Valašsku se hosté vítají slivovicí a frgály. Nejinak tomu bylo i v případě prezidenta Petra Pavla, který v rámci návštěvy Zlínského kraje v úterý zavítal i do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Hlavu státu přivítala v Dřevěném městečku slavnostní salva sbor portášů, kteří v minulosti střežili hranice. Prezident si tady i ve Valašské dědině prohlédl několik stavení, kovármu či vesnickou školu. Podíval se i do dřevěného kostela svaté Anny a na Valašský Slavín se symbolickými hroby osobností se vztahem k Valašsku. „Ukázali jsme mu také stánisko, které stávalo u ovčínů a bylo to místo, kde se při chovu ovcí lidé ubytovávali,“ řekl pro ČTK ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Pavel se seznámil i s tradiční výrobou březových metel a sám si dokonce vyzkoušel zhotovení střešního dřevěného šindele. „Prakticky všechny střechy v muzeu jsou šindelové, téměř všichni majitelé domů museli s šindeli umět pracovat. Tak jsme si říkali, že i pan prezident může zkusit vystrouhat šindel," dodal Ondruš.

Z muzea si prezident odvezl zvonec. „Nechali jsme ukovat naším kovářem zvonec na podkově. Podkova je symbol štěstí a zvoncem se vždy ohlašovaly nejzávažnější situace. Pro nás je návštěva prezidenta závažná, proto jsme zvolili symbol podkovy a zvonu,“ uvedl Ondruš.

Posledním prezidentem, který navštívil Valašské muzeum v přírodě, byl Václav Havel při soukromé návštěvě v roce 1990.

ev