37. KOWAX Valašská rally ValMez 2018 začíná. Jak vypadá trať?
37. KOWAX Valašská rally ValMez 2018 začíná. Jak vypadá trať?
RZ Hukvaldy Tichá. foto: Tiskový servis Valašské Rally.

Valašsko - Patnáct rychlostních zkoušek na osmi úsecích, více než 174 ostrých kilometrů. Taková porce čeká na posádky úvodního podniku Autoklub MČR v rally 2018 37. KOWAX Valašské rally ValMez. Její slavnostní start se uskuteční v pátek 23. března v 17 hodin na náměstí ve Valašském Meziříčí, o sekundy začnou posádky bojovat během soboty a neděle 24. – 25. března.
   Jak už několikrát naznačil šéf organizačního výboru Jaromír Tomaštík, letošní ročník považuje za „rok tratí“. I proto podoba 37. KOWAX Valašské rally ValMez doznala proti minulému ročníku zásadní proměnu. A to platí zejména pro sobotní etapu.
   Sobotní program odstartuje ranním shakedownem v areálu kopřivnického polygonu, v jedenáct hodin pak první posádka vyrazí vstříc vlastní soutěži. V sobotu soutěžící absolvují sedm rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích. Tři jsou klasické (Fulnek, Odry a Lešná), RZ 7 ValMez polokruhová (2 kola + výjezd).
   „Fulnek bude jednoznačně patřit k nejrychlejším zkouškám soutěže. Proto jsme na trať v rizikových místech umístili zpomalovací prvky, zejména před vesnicemi, případně jsme několikrát zavedli vložku na místní komunikace. Přesto se domnívám, že má svou sportovní hodnotu a na rozjetí ´po zimě´ je ideální volbou,“ konstatoval Jaromír Tomaštík a pokračoval: „Cíl Fulneku nás zavede až na začátek Oder. Právě druhý test Odry nabídne to nejtechničtější, co lze letos na Valašce najít. Bude to necelých sedm kilometrů ze zatáčky do zatáčky, první část z kopce, od diváckého místa v Odrách zase do kopce. Za návrat této rychlostní zkoušky do harmonogramu soutěže jsem nesmírně rád. Třetím testem sekce je Lešná. Podle jména by se řeklo, že posádky už nic nepřekvapí. Ale pro letošní rok se nám ji podařilo natáhnout na více než dvacet kilometrů a posádky čekají dvě delší pasáže, na kterých se nikdy na Valašce nezávodilo. První hned po startu, další mezi Hostašovice a Jasenicemi.“
   Po dvou průjezdech sekce se třemi rychlostními zkouškami je na posádky připravena žhavá novinka, divácká speciálka ve Valašském Meziříčí – RZ7 ValMez městská. S více než třemi a půl kilometry nebude zřejmě místem, kde se bude rozhodovat, ale naopak místem, kde se budou moci soutěžní vozy blíže ukázat obyvatelům Valašského Meziříčí.
   „Součástí Valašky nikdy nebyla městská erzeta. Tato varianta mě napadla už loni v souvislosti se zamýšleným prologem. Když pak v květnu pan starosta Valašského Meziříčí navštívil večerní test na Rally Tatry 2017, na vlastní oči viděl a pochopil, co je mým záměrem. Od té chvíle jsem věděl, že na této rychlostce můžu směle pracovat. Při této příležitosti musím zase a znovu zmínit vstřícnost a porozumění vedení města Valašské Meziříčí a Meziříčanů,“ komentoval zařazení divácké zkoušky do harmonogramu KOWAX Valašské rally ValMez Jaromír Tomaštík.
   Po jejím absolvování je už naplánován jen večerní servis (45 min) v servisním areálu Kopřivnice, kde týmy zapracují na soutěžních vozech před druhou, nedělní etapou.
Několik novinek půjde najít i v neděli, tedy ve II. etapě valašské soutěže. Neděle je složena z osmi zkoušek, na čtyřech úsecích. Den otevře průjezd testem Hukvaldy, následovat budou Bystřička, Juřinka a znovu Hukvaldy. Poté se soutěžní vozy vrátí do Kopřivnice, kde po dvou průjezdech polygonem se vydají vstříc posledním dvěma zkouškám, Bystřičce a Juřince, která program soutěže uzavře.
   „Hukvaldy jsou v úvodní části téměř shodné s loňským ročníkem, odlišíme se až v samotném závěru. Posádky v něm zamíří do Mniší a posléze po místních komunikacích až do Tiché. Toto je pasáž, která má sportovně opět svou kvalitu a jsem rád, že se nám ji podařilo vyjednat. Bystřička je na Valašce každoročně pojmem, letos jsme ji prodloužili na více než patnáct kilometrů tím, že startujeme v obci Vidče. Posádky čeká krátce po startu zrádný sjezd do Valašské Bystřice a následně už není třeba tento úsek, projíždějící ´jednosměrkou´ kolem přehrady Bystřička příliš představovat. Diváky samozřejmě zveme do JTRT Areny, která má tradiční, osvědčenou podobu. Více se rozepisovat o vložce Juřinka je rovněž ´nošením dříví do lesa´. Její podoba je naprosto stejná jako loni. Posledním testem bude Tatra. Díky televiznímu projektu ´Valaška Live´ už o ní bylo napsáno docela dost. Věřím, že neokruhová podoba bude u jezdců přijata mnohem příznivěji a na své si přijdou i diváci,“ popsal druhý den KOWAX Valašské rally ValMez Jaromír Tomaštík.
   Z cíle Juřinky ve Lhotce nad Bečvou zamíří přední posádky už na náměstí ve Valašském Meziříčí, kde bude po 15:30 hod. na programu předávání cen vítězným posádkám.
Informačním kanálem 37. KOWAX Valašské rally ValMez 2018 je stránka www.valasskarally.cz, informace k soutěži naleznou zájemci také na facebookovém profilu Valašská Rally Valmez.
37. Valašská rally ValMez 2018, tiskový servis Tomáš Plachý, Dušan Póč