Peake LIDEM: Správný Véčkař opouští Sněmovnu pouze nohama napřed
Peake LIDEM: Správný Véčkař opouští Sněmovnu pouze nohama napřed

 „Bravo! Vivat! Sláva!“ chce se křičet z plna hrdla prostému občanovi. Konečně se tady formuje nová politická strana, která to s voliči i republikou myslí opravdu upřímně a čestně. Nové uskupení poctivců se srotilo okolo neposkvrněné Karolíny Peake, bývalé místopředsedkyně strany Věci veřejné a současné vicepremierky. Navzdory všemu se vždy s hrdě vztyčenou hlavou a s úsměvem na rtech brodila žumpou stále přibývajících nových a nových korupčních afér a intrik VV a neochvějně hájila stranu i svého guru Víta Bártu. Neexistovala ostuda, kterou by Peake neuměla s grácií vysvětlit. Pro blaho občanů obětovala tato statečná žena nakonec vše, odkopla dobrodince Bártu, který ji dostrkal až do nejvyšších pater politiky, i největší kámošky Klasnovou a Kočí, se kterými nedávno polonahá pózovala na stranických plakátech VV. V zájmu českého LIDU a politické stability státu s těžkým srdcem opustila milovanou stranu, jan aby zachránila vrávorající a ve skandálech se utápějící koaliční vládu.

Opozice ale vše vidí jinak – Peake se drží vicepremierského křesla zuby nehty stejně jako ostatní Véčkaři svých mandátů. Těm je zcela jasné, že se po případných předčasných volbách budou na jednání ve sněmovně dívat už jen v televizi. „Peake je všehoschopná a bezskrupulózní politická turistka, která je za posledních pár let už ve třetí straně.Složte všichni mandáty a zmizte na politické smetiště. Nikdo vás nevolil!“ vyzývá odpadlíky opozice i voliči.

Kritikou nešetří ani bývali soukmenovci z VV. Připomněli všem odrodilcům, že se do sněmovny dostali na kandidátkách VV a současně podepsali etický kodex zakazující během funkčního období změnit stranu. Peake navíc byla jeho spoluautorkou. „Je to velezrádkyně a měla by i s ostatními renegáty ihned opustit sněmovnu. Osobně bych je nechal natřít dehtem, vyválet v peří a vysadit na pustém ostrově,“ nechal se slyšet loutkový předseda VV Radek John, který v politice proslul především svými komickými výstupy u soudu s kolegy Bártou a Śkárkou.

Peake ovšem všechny výtky tradičně přehlíží. „Chceme navázat na kus poctivé práce, kterou jsme odvedli ve straně Věci Veřejné. Budeme tedy opět především hájit zájmy lidí a bojovat proti korupci. Samozřejmě transparentně,“ ohlásila Peake zbrusu nový stranický program.

Bývalí véčkaři sdružení okolo Karolíny Peake mezitím vybírali nový název strany. Prostřednictvím e-mailů a sociálních sítí obdrželi Peakovci 98 návrhů, jak by se nová partaj mohla jmenovat. Výstižný název Klíšťata, který jm doporučil poslanec ČSSD Davit Rath, bez bližšího zdůvodnění zamítli. Nelíbily se jim ani označení Péčkaři, Přeběhlíci, Zrádci, Krysy, Korytáři, VVII. a další nepublikovatelná přízviska, která jim na internetu navrhli občané. Kupodivu neprošel ani velmi přiléhavý název Peačovci.

Nakonec zvítězil návrh fanouška z Facebooku – LIDEM, čili LIberální DEMokraté. Název je ale slovní hříčkou a má i jiné významy. Naznačuje, že bývalí Véčkaři chtějí LIDEM něco nového sdělit nebo snad i dát. „Mně by dali největší dárek, kdyby navždy zmizeli a už jsem o nich nikdy neslyšel. Je to neuvěřitelná sebranka zkorumpovaných vyžírků a darmošlapů. Doporučil bych jim název PPKP, Političtí prostituti Karolíny Peake,“ nešetří nové rychlokvašné partajníky soukromý ridič buldozeru Josef Šoula.

Řada lidí se domnívá, že název LIDEM není úplný a měl by, podle dosavadních zkušeností s poslanci VV, obsahovat nějaký vysvětlující dodatek. Např. LIDEM navzdory, Výsměch LIDEM, Zády k LIDEM, Pohrdáme LIDEM nebo LIDEM vezmeme, sobě přidáme. Objevil se i vulgárnější návrh LIDEM nasr...

Někteří bývalí poslanci VV, jako např. Huml a Kočí, však naznačují, že všechno je jen hra a boss Vít Bárta má i nadále vše pod kontrolou. Peake a spol. jsou prý jen vši, nebo spíše štěnice ABL, záměrně vysazené do již aférami značně vypelichaného kožichu ODS. Bárta by tak dosáhl neuvěřitelného primátu, jeho strana by byla jako první na světě jak ve vládě, tak i v opozici.

Voliči by tak v případě účelového uskupení LIDEM měli být dvojnásobně ostražití. V názvu by totiž mohlo být zakódováno i varování - LiDejte Majzla!