Politický septik a jiné podivuhodné historky - kniha o českých politicích
Politický septik a jiné podivuhodné historky - kniha o českých politicích

ANOTACE

Název knihy: Politický septik a jiné podivuhodné historky, 133 stran

Literární zařazení: Politická satira, klasická satira, humor, fotomontáže, kreslené vtipy

 VAROVÁNÍ: Tato kniha rozhodně není vhodná pro většinu špičkových politiků, nejrůznější parlamentní a senátní fosilie, jejich veškeré zaslepené příznivce a podobně dezorientované stoupence kryptobolševismu. Dále by se do jejího čtení neměli pouštět ani fanatičtí partajníci napříč politickým spektrem, různí marxističtí blouznivci, euroskeptici inklinující k Sovětskému svazu, tmáři všeho druhu a jiné komisní osoby bez špetky humoru.                                                                                                                                                                                                                                                Autor

 Technicky se jedná o sbírku krátkých satirických útvarů, které začaly vznikat už někdy v roce 1995 a velká většina z nich byla postupně otiskována na stránkách různých periodik. Tři z nich byly také přihlášeny do mezinárodní literární soutěže (v roce 2000, 2001 a 2006) a pokaždé s úspěchem (jednou 1. místo, dvakrát čestné uznání + otištění ve sbírce nejlepších soutěžních příspěvků). Jedná se konkrétně o fejetony Z deníčku šestnáctiletého anarchisty a odpůrce globalizace Františka M. z Huslenek, Sen o švihadle aneb noční můra v poštovní schránce a S mobilním telefonem do blázince snadno a rychle, všechny tři jsou otištěny ve druhé části knihy. Ukázky z publikace je možno si přečíst na www. echovalasska.cz /Odtajněno.

Kniha je rozdělena do dvou částí. První, nazvaná Politický septik, je ryzí politickou satirou a mapuje naše politické prostředí od roku 1998 až do roku 2014. Jedná se o soubor fiktivních reportáží - je to mix pravdy, polopravdy, záměrného přehánění a čirého výmyslu, tvářícího se jako skutečnost. Všechny však spojuje jedno - reagují na skutečné události, především aféry našich předních politiků a podobné politické nehoráznosti. „Reportáže“ reagují spontánně na průšvihy našich předních politiků od 90. let až po ty nedávné, loňské, které máme všichni ještě v paměti. Řada těch starších ale musela být dodatečně opatřena vysvětlivkami pod čarou, jelikož lidská paměť je krátká a politiků, včetně jejich prohřešků, mnoho. Text této části knihy je doplněn fotomontážemi.

Druhá polovina knihy nazvaná Jiné podivuhodné historky je složena z podobných fiktivních reportáží (nikoliv už politických) a drobných satir, které by snad šlo zařadit i mezi drobné humorné povídky či fejetony. Nejstarší (jedna z oceněných) pochází z roku 1995. Tato část je doplněna kreslenými vtipy.

 Kniha je tentokrát distribuována po celé ČR. Na Valašsku je k dostání ve Val. Meziříčí (tj. Knihkupectví U Majerů na Poláškově ul., v N-Knihkupectví na Pospíšilově ul, a v obchodě Zdeněk Adamec na náměstí) ve Vsetíně je k zakoupení v knihkupectví P. Kalouš na náměstí Svobody a v Rožnově pak v N-Knihkupectví na Palackého ul. A samozřejmě také v redakci novin ECHO Valašska ve VM (Poláškova ul. u náměstí, I. Patro).