Čeští astronomové učinili zlomový objev. Nalezli černou díru na naší planetě
Čeští astronomové učinili zlomový objev. Nalezli černou díru na naší planetě

Kosmologický svět je na nohou! Nejnovější objev českých astronomů je doslova revoluční, neboť se jim podařilo objevit černou díru přímo na naší planetě. Podle britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga se jedná o největší vědecký počin od dob Alberta Einsteina, který s hypotézou o  existenci černých děr přišel zhruba před sto lety. Dosud se mělo za to, že tento záhadný jev se nachází pouze ve vesmíru. První pozemská černá díra však byla objevena v Praze ve Valdštejnském paláci, jmenovitě v Senátu Parlamentu České republiky!
   O černých dírách, pozůstatcích zaniklých hvězd, toho víme pramálo, dle teorie relativity snad jen to, že zakřivují časoprostor a mají obrovskou gravitaci, která pohltí vše včetně světla. Nevíme, jak fungují a jaký je smysl jejich existence. „Je to přesně jako s českým Senátem Parlamentu. Nikdo neví, jak funguje a proč vůbec existuje. A o práci senátorů toho víme rovněž pramálo, pokud vůbec něco,“ srovnává oba subjekty astronom Bohdan Košťál.
   Za pravdu má dává i ekonom a sociolog Ferdinand Humhal. „Gravitace Senátu, potažmo senátorů, je nesmírná. Pohltí jakékoliv finanční částky, které bez sebemenších stop zmizí, aniž by z nich byl jakýkoliv efekt. Horní komora nasává nejrůznější politické dinosaury a šejdíře, kmotry, šíbry, sběratele funkcí, flákače a různé partajní figury práce se štítící. Přitahuje rovněž korupci, podvody, čachry a zuřivost občanů, kteří se musí živit běžnou prací.“
   Podle objevitelů se vlastně jedná o jednu velkou centrální černou díru, čili samotnou instituci Senátu ČR, která do sebe vtahuje 81 malých černých děr, čili senátorů. Každé dva roky třetinu z nich vyvrhne ven, aby nasála 27 nových, popř. stejných, subjektů. „To je jeden z mála rozdílů, jelikož vesmírné díry už nikdy nic pohlceného nevyzvrátí,“ upřesňuje hvězdář. Na druhé straně není známo, kam v obou případech vše pozřené mizí. Členové horní komory pohlcují vedle svých vysokých platů a plejády příplatků především tzv. senátorské náhrady, což jsou peníze na kancelář, telefon, internet, dopravu, asistenta popř. auto i s řidičem a lze je využívat pouze a výhradně v souvislosti s výkonem mandátu. Senátor si takovým způsobem může „vydělat“ až 1,7 milionu ročně k platu navíc. Někteří kumulátoři funkcí, jako jsou např. hejtmané, nasávají do sebe ještě navíc krajské peníze a různé evropské dotace. „Rovněž senátorská nenažranost je nekonečná jako vesmír. Kdyby měli možnost spotřebovat na náhradách 30 milionů ročně, určitě je většina z nich vyčerpá,“ připomíná další podobnost Humhal.
   Je zajímavé, že největší finanční nenasytové patří zároveň i k největším absentérům, kteří se ani nenamáhají dojíždět do „práce“ hlasovat. Jak vyplývá z kompletního přehledu náhrad za rok 2012, vůbec největším flákačem se stala Daniela Filipiová (ODS), která se účastnila asi jen třetiny hlasování. Pod padesátiprocentí účast se prolenošili i další tři senátorští zaháleči a to dnes už  bezpartajní (jinak zdatný politický turista) Jaroslav Palas, lidovec Jiří Čunek a Alexandr Vondra z ODS. Do absentérské Top pětky se propracoval s jednapadesátiprocentní přítomností na pracovišti ještě další občanský demokrat Přemysl Sobotka.
   Tak mizernou pracovní docházku netoleruje kromě českého státu nikdo jiný na světě. „U mně by si většina senátorů nevydělala ani na slanou vodu. To už mají lepší pracovní morálku cikáni,“ říká jeden ze zaměstnavatelů, který si nepřál být jmenován, neboť na zaměstnávání Romů pobírá od státu příspěvky.
   Podle nejnovějšího reprezentativní průzkum veřejného mínění by senát jako zbytečnou a předraženou instituci zrušilo 92 % respondentů. A jak občané horní komoru vnímají?
   „Já vidím v senátu bezedný kanál. Vychrstnete do něj kýbl splašků a voda ihned zmizí přes mřížový poklop. Stejně tak můžete nalít senátorům miliardy a okamžitě se ztratí neznámo kam,“ líčí svou představu čistič stok Josef  Balasta.
   „Co je to černá díra nevím, ale Senát bych přirovnala k obrovské bublině odtržené od reality, uvnitř které dřepí banda línejch vopic, křečků a pijavic, která si tam žije jako v ráji, protože je my pracující musíme živit,“ říká naproti tomu krmička vepřů Bedřiška Kudrnatá.
   Srovnání s senátorů s pijavicemi však zásadně odmítá erudovaný hirudoterapeut, čili přikladač pijavic, Ambrož Hrmbolec. „Pijavice lékařská z certifikovanáých chovů je náramně užitečný tvor prospívající lidskému zdraví. Srovnávat věčně nenasytné senátory s těmito prospěšnými kroužkovci je vyloženě nefér,“ tvrdí Hrmbolec a připomíná, že zatímco pijavice se napije, odpadne a dá na dlouhou dobu pokoj, senátor nemá nikdy dost a v náhradách by byl schopen prožrat miliony měsíčně.
   Odpor občanů k senátu umocňují rovněž neuvěřitelně drahé cestovatelské aktivity senátorů. „Neumím si v politice představit ještě něco více zbytečného, než létání  politiků do cizokrajných zemí. Stát jim v podstatě platí luxusní dovolené,“ dodává rezignovaně ekonom Humhal.
   A astronomové připomínají i další podobnost. Senát je dle zákona nerozpustitelný, černé díry jsou nezničitelné. Soukromý zemědělec Imrich Bakule, který každý den pracuje 12 hodin, má však na věc jiný názor: „Černé díry někde v luftu jsou mi ukradené stejně jako to, že nejdou zlikvidovat. Ale s tou nerozpustitelnou senátorskou dírou bych si rady věděl. Vypráskal bych ty vyžírky z teho jejich paláca karabáčem a hnal bych je dílem do dolů a dílem do kriminálu!“