Velká Javořina opět potvrdila přátelství Čechů a Slováků
Velká Javořina opět potvrdila přátelství Čechů a Slováků

Velká Javořina - Položením květin u památníku vzájemné pospolitosti začaly XXVI. Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině, které proběhly v neděli 29. července.
  Toto tradiční setkání Čechů a Slováků, jehož historie začala už v 19. století, se letos neslo v duchu oslav 100. výročí vzniku Československa. Záštitu převzal hejtman Jiří Čunek. Přítomni byli také hejtmani a předsedové krajů Jihomoravského, Trenčínského a Trnavského, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nebo bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič.
   Stovky lidí, kteří se na nejvyšší kopec Bílých Karpat dopravily autobusy, na kole, případně pěšky, zareagovaly bouřlivým potleskem na slova, která několikrát zazněla v úvodních projevech: „Tak přátelské vztahy, jaké mají Češi a Slováci, nemají žádné národy na světě.“
   Podle hejtmana Jiřího Čunka je důležité si neustále nejen připomínat blízkost obou národů, ale především je nutné něco vědět o jejich historii a o tom, co se stalo před sto lety. „My jsme vznikli proto, že nás uznaly ostatní národy a ty nás uznaly proto, že naši legionáři a naši lidé – Češi i Slováci – bojovali u Zborova, bojovali ve válkách. My dnes žijeme ve zvláštním světě, kdy se někteří naprosto mylně domnívají, že tady budeme jen tak dýchat, budeme žít v pohodě a všichni ostatní se budou starat o naši bezpečnost. To je cesta, která vede k úpadku člověka a k úpadku společnosti. Před sto lety Francie jako první řekla: Ano, Čechoslováci se umí bránit, mají bojovníky, kteří ubrání zem, a proto ta země může a má právo žít, když chce,“ řekl Jiří Čunek.
   Až do pozdního odpoledne na velkém i malém pódiu běžel kulturní program, který zajistil Přípravný výbor Javořinských slavností složený ze statutárních zástupců měst a obcí v okolí státní hranice.
Mgr. Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje