Uznání Lidová stavba Zlínského kraje letos putuje do Bystřice pod Lopeníkem
Uznání Lidová stavba Zlínského kraje letos putuje do Bystřice pod Lopeníkem

Zlínský kraj - Dům č. p. 77 včetně stodoly, sloužící jako obecní muzeum v Bystřici pod Lopeníkem, byl vyhlášen Lidovou stavbou Zlínského kraje pro rok 2018. Ocenění, které kraj již od roku 2008 uděluje za příkladnou obnovu stavby lidové architektury, převzal společně s finanční odměnou 50 tisíc korun od hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka starosta obce Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda.
   „Všichni víme, že je daleko jednodušší a levnější něco zbourat a postavit nově než se pustit do opravy starého. Přiznejme si ale, že atmosféra starých stavení, která se podaří opravit tak, že vypadají jako původní, to je něco, čeho téměř nikdy nedosáhneme, když postavíme něco nového. Je to proto, že atmosféru netvoří jen vůně starých krovů a trámů, ale také historie, která je zde vepsána. Proto chci velmi poděkovat nejen dnešním vítězům, ale vůbec všem, kdo se do této záslužné a nelehké práce pustí,“ uvedl hejtman Jiří Čunek. Dům č. p. 77 společně se stodolou a přilehlými pozemky zakoupila obec Bystřice pod Lopeníkem v roce 2015 od soukromého vlastníka, citlivě oba objekty zrekonstruovala a vybudovala zde obecní muzeum.
   „Chtěli jsme, aby muzeum, které v opravených prostorách vznikne, bylo živé. Aby tam chodily naše děti ze školy a připravovaly tam Vánoce, Velikonoce, pletly tatary… A to se nám povedlo. Stodolu využíváme i k výstavám či k prezentacím našich šikovných lidí, kteří něco vytvářejí,“ přiblížil starosta Martin Gavenda. Letos byly podány celkem čtyři návrhy na ocenění. Kromě vítězné stavby to byly rodinný dům č. p. 10 v Komárně, chalúpka Picúch Vlčnov č. 278 a sušírna ovoce Rokytnice u Vsetína u domu č. p. 74. Nominované stavby posuzuje odborná hodnotitelská komise. Zohledňuje při tom především kvalitu provedených oprav, stupeň dochované autenticity, vlastní využití stavby i aktivitu jednotlivých vlastníků v oblasti péče o kulturní dědictví.
Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje
Foto: Jiří Balát