Tiše, naboso a v klidu: Jaké to je v jurtě?
Tiše, naboso a v klidu: Jaké to je v jurtě?

Zlínsko a Luhačovicko - Je podzim, pod nohama voní mokré listí, odpolední slunce se líně sklání za lesnatý obzor. Ptáci ještě zpívají na holých větvích, začíná pofukovat studený vítr. TIše a se skloněnou hlavou vstupujete do vytopené jurty. Vcházíte bosí a všechny myšlenky a starosti necháváte venku za dveřmi. Tak nějak se museli cítit kočovníci středního východu, pro které byla jurta jediným útočištem v divoké tundře. Je to zvláštní pocit, a pokud ho chcete zažít na vlastní kůži, nemusíte až do Mongolska. Jednu takovou jurtu teď mají v Augustiniánském domě v Luhačovicích.
   Zatímco venku se probouzí živly, uvnitř jurty je příjemně teplo. Sálají tu kamínka, na podlaze leží huňaté kožešiny, kolem stěn se vrší hromady měkkoučkých polštářů a chlupatých dek. Jurta není místo, kam byste si šli s přáteli vypít pár skleniček, vyřídit si věci do práce nebo konferenční hovor. Naopak, je to místo, které funguje trochu jako myslánka. Všechny starosti necháváte venku a dovnitř jdete meditovat, uvolnit se a odpočinout si.
   Ono je to v Augustiánu celé takové rozjímací. K nové jurtě se jde bylinkovou zahrádkou, hudebním altánem, který je plný bubínků, zvonkoher, trianglů, xylofonů a dřívek, kolem jurty je zahrada smyslů, kterou můžete vnímat čichem i bosýma nohama. A pak je tady ta jurta. Novinka, která má sloužit především k uvolnění a meditaci. Podívat se dovnitř stojí za to. Tohle klidné místo tak nějak vyzývá k tomu, aby tady člověk chvíli byl jen sám se sebou.
   Klidně bychom si dokázali představit, že by bylo možné objednat si podobnou jurtu místo pokojíčku v hotelu. Přece jenom je to velice romantické sedět večer na zahradě a dívat se do lesa nebo na hvězdy, a potom si zalézt do tohohle kulatého stanu, kde to voní dřevem a dálkami a nechat si zdát o dobrodružství. V takovém pohodlíčku by se o něm snilo určitě dobře.
Návštěva jurty je unikátní zážitek, který vřele doporučujeme. Je totiž super zamyslet se na chvíli nad tím, jaké by to bylo bydlet jednoduše, bez mnoha věcí, bez internetu a se stádem koní za chalupou. Tedy za stanem. Tedy vlastně za jurtou. Tak či tak se tu někdy zastavte. Nejen fyzicky, ale hlavně v myšlenkách.
RelaxTipy na výlet Wellness Zlínsko turistický blog Dnes