Ornitologiové jásají - v našem kraji se objevil orel královský
Ornitologiové jásají - v našem kraji se objevil orel královský

Zlínský kraj - Vlastním očím téměř nevěřil amatérský ovšem léty zkušeností opředený ornitolog Zdeněk Němeček. Na Kroměřížsku totiž zahlédl před pár dny na suchém stromě v těchto lokalitách dosud neviděného dravce. Když další den pozval k pozorování dva stejně nadšené obdivovatele ptačí říše pány Shromáždila a Šafaříka, shodli se naprosto přesně.
   Na jih Hané se totiž vydal dravec, kterého by tu nikdo nečekal.
   „Jde o orla královského, vzácný druh, který u nás v miniaturním množství hnízdí řadu let zřejmě jen na nejjižnějším cípu Moravy, jde opravdu jen o jedince. To, že se objevil mezi Hostýnskými vrchy a   Chřiby je naprosto nečekané," vysvětlil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.
   Výskyt majestátného dravce - v tomto případě jde zhruba o tříleté mládě - vyvolal v komunitě ornitologů a pozorovatelů ptactva rozruch.
   Existují speciální weby, které sledují pohyb ptáků. Tento mladý kousek má kroužek a je vybaven jako spousta dalších GPS zařízením.
   Ozval se tak Hynek Matušík, který potvrdil, že na jižní Moravě okroužkoval před necelými dvěma lety mladičkého orla. Podle něj se dá nyní s pravděpodobností mluvit, že jde o samičku.
„Mladá dáma je podle našich informací pěkně přelétavá. Během pár desítek hodin zavítalo mládě orla královského například k Vídni, pak ale až do chráněné krajinné oblasti Broumovsko na severovýchodě Čech, pak třeba do Bílých Karpat, ale i na Zlínsko a u nás na Hané asi také nezůstane, pokud by tu dravec zahnízdil, byla by to opravdová rarita světového významu," tvrdí znalci.
Orel královský dosahující rozpětí křídel přes dva metry a dožívající se více než půlstoletí, žije přirozeně na Balkáně, na jihu Ruska a Asie.
   Tento druh je u nás daleko vzácnější než jeho příbuzní orel mořský nebo skalní. I ti jsou ale v našich zeměpisných šířkách mimořádnými zjevy.
Jan Čada