
Zlínský kraj – Zámecký park v areálu zoo hraje jednu z klíčových rolí nejen z hlediska estetiky a botanické hodnoty, ale zároveň je významným útočištěm pro mnoho živočišných druhů. Monitoring brouků v areálu zlínské zoo stále pokračuje a opět přinesl další vzácné nálezy a zajímavé momenty.
O výskytu krasce dubového (Eurythyrea quercus) jsme informovali poprvé v uplynulém roce. Jeho přítomnost však dosud nebyla prokázána pozorováním dospělého jedince a jeho výskyt dokládaly pouze pro něho typické oválné výletové otvory. Díky entomologovi, RNDr. Ondřeji Konvičkovi, který provádí v zoo průzkum brouků, bylo možné zdokumentovat tuto jedinečnou událost objektivem fotoaparátu. Náš fotograf tak mohl v druhé polovině června zachytit mimořádný okamžik – chvíli, kdy si krasec vykousal dostatečně velký výletový otvor, opustil kmen a vzlétl do korun stromů.
Dalším významným nálezem je objev širokáče hnědého (Platydema dejeani) z čeledi potemníkovitých (Tenebrionidae). Ten byl v ČR dosud znám pouze z lesů jihovýchodní Moravy na Břeclavsku a severní části Bílých Karpat. Jedná se o druh striktně vázaný na přírodně zachovalé, a na mrtvé dřevo bohaté pralesní porosty. Larva žije pod kůrou a v dutinách na zaplísněném dřevě nebo dřevě porostlém houbami. Jedinečným nálezem je i kovařík Brachygonus ruficeps z čeledi kovaříkovitých (Elateridae), který byl dosud znám pouze z Břeclavska. I tento druh je, stejně jako krasec dubový, vázán na staré mohutné duby.
Zoo Zlín