Středoškolská soutěž Haxagon v IT a kybernetické bezpečnosti zná krajské vítěze
Středoškolská soutěž Haxagon v IT a kybernetické bezpečnosti zná krajské vítěze
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Vítězové krajského kola středoškolské soutěže Haxagon Skirmish Czech Republic 2025 v IT a kybernetické bezpečnosti si v budově úřadu převzali ocenění z rukou radní Zlínského kraje pro oblast školství Jindry Mikuláštíkové. Dva nejúspěšnější žáci, David Hovorka z Gymnázia Uherské Hradiště a Samuel Huf ze Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií s. r. o., postupují do celostátního kola, které se koná 20. května v Praze.

„Gratuluji vítězům a zároveň děkuji pedagogům, kteří pomáhají mladé talenty na našich školách rozvíjet. Fandím všem, kteří dělají cokoliv nad rámec běžného vyučování. Je to důležité, obohacující a inspirující. Konkrétně kybernetická bezpečnost je v současné době klíčová, stejně jako znalosti v oblasti IT, považuji proto za zásadní podporovat všechny, kteří se jimi zabývají. Velké poděkování patří firmám i jednotlivcům, kteří darovali do soutěže hodnotné ceny,“ uvedla krajská radní pro oblast školství Jindra Mikuláštíková.

V kategorii jednotlivců se na prvním místě umístil David Hovorka z uherskohradišťského gymnázia, na druhém Samuel Huf ze SŠ filmové, multimediální a počítačových technologií s. r. o. a na třetím Michal Mikuš z Obchodní akademie Kroměříž. Bodovali i žáci ze Střední průmyslové školy Zlín (čtvrté, páté, deváté a desáté místo), Střední školy – Centra odborné přípravy technické Kroměříž (šesté místo), Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť (sedmé místo) a SŠ průmyslové, hotelové, zdravotnické a VOŠ Uherské hradiště (osmé místo).

Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem zvítězila v kategorii Nejaktivnější škola, kdy se do soutěže zapojilo 32,92 % bodujících žáků školy (80 z 243 z celkového počtu žáků na škole).

Na 2. místě se v kraji umístila Střední škola průmyslová, hotelová, zdravotnická a Vyšší odborná škola Uherské hradiště s 264 bodujícími žáky (27,56 % žáků školy). V absolutních číslech měla tato škola druhý nejvyšší počet bodujících žáků školy v celé České republice.

Žáci měli během soutěže nepřetržitě po dobu 158 hodin k dispozici přístup do online soutěžního prostředí, kde museli vyřešit 38 různě náročných úloh ze všech oblastí informatiky a kybernetické bezpečnosti. Naučili se například, jak rozpoznat typ internetového podvodu zvaný phishing, jak si vytvořit silné heslo a jak se bezpečně chovat v internetovém prostředí. K řešení úloh mohli využít internet, Google i umělou inteligenci, cílem bylo rozvíjet samostatnost, schopnost hledat informace a používat moderní nástroje smysluplně.

Projekt Haxagon je učitelská iniciativa, která vznikla před několika lety na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu v Praze. Jejím cílem je poskytovat učitelům na středních školách virtuální prostředí se strukturovaným obsahem, aby jejich výuka informatiky a kybernetické bezpečnosti byla stále snazší, a přitom kvalitnější. V rámci iniciativy se pravidelně konají různé soutěže a pomáhá rovněž budovat sebevzdělávací komunitu studentů Battlefield, která má nyní přibližně osm tisíc členů z celého Česka.

Mgr. Alena Železníková, Krajský úřad Zlínského kraje