Čínský pavilon, architektonický klenot Podzámecké zahrady, znovu ožívá
Čínský pavilon, architektonický klenot Podzámecké zahrady, znovu ožívá
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Podzámecká zahrada Arcibiskupského zámku v Kroměříži prochází v posledních letech významnou proměnou. V úterý 6. května se veřejnosti poprvé představil obnovený Čínský pavilon, který od loňského roku prošel pečlivou a citlivou rekonstrukcí. Náklady přesáhly 2 miliony korun, jejich převážná část (70 %) byla hrazena z rozpočtu Zlínského kraje, zbytek ze zdrojů Arcibiskupství olomouckého a dodatečné náklady ze sbírky obecně prospěšné společnosti Czech National Trust.

„Obnovu kroměřížského zámku i zahrad dlouhodobě podporujeme, protože jsme si vědomi jejich historické hodnoty a významu v evropském i světovém měřítku. Společně s olomouckým arcibiskupstvím se nám daří nejen uchovávat tyto vzácné památky, ale také posilovat kulturní identitu regionu a rozvíjet jeho turistický potenciál,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který si obnovený Čínský pavilon osobně prohlédl.

„Obnova Čínského pavilonu, realizovaná s podporou Zlínského kraje, je dalším krokem v naší snaze o zachování kulturního bohatství olomouckého arcibiskupství pro budoucí generace a jeho zpřístupnění veřejnosti. Děkuji všem, kteří se na této obnově podíleli, a také těm, kteří přispěli do sbírky,“ uvedl olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a dodal: „Věřím, že se tento jedinečný architektonický prvek opět stane oblíbeným cílem procházek všech návštěvníků Podzámecké zahrady.“

„Cílem restaurátorských zásahů bylo obnovení původního vzhledu pavilonu z počátku 20. století. Obnova vycházela z průzkumů, z historických fotografií a původní dokumentace, z pohlednic a archivních materiálů,“ popsala Šárka Brantalová ze stavebního oddělení olomouckého arcibiskupství, které je majitelem Podzámecké zahrady i samotné památky.

Restaurátorské průzkumy podle ní potvrdily existenci malby barevných květinových ornamentů, která zdobila vnitřní i vnější podhledy střech pavilonu. Návrat květinových ornamentů přitom původně nebyl zahrnut v rozpočtu. Vedení olomouckého arcibiskupství se však rozhodlo k jejich dodatečné prezentaci, aby historická obnova vzácného architektonického prvku zahrady byla komplexní.

Subtilní stavba inspirovaná čínskou architekturou se nachází na ostrůvku Divokého rybníku a pochází z druhé poloviny 19. století. Přesný rok jejího vzniku není znám, navazuje na tradici orientálních staveb inspirovaných čínskou kulturou, jejíž kořeny sahají v Podzámecké zahradě až do 18. století. Svou celistvostí, originalitou návrhu a malebnou scenérií patří k ojedinělým památkám svého druhu.

Stavební práce na obnově Čínského pavilonu provedla společnost Ateliéry Bárta, s.r.o.

Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje