Už i Merkelová vyzvala Čínu, aby řekla pravdu o původu koronavir
Už i Merkelová vyzvala Čínu, aby řekla pravdu o původu koronavir
foto: g7germany.de

Německo, Čína  - Angela Merkelová obvykle nedělá ukvapené závěry, ale tentokrát podezírá Čínu ze zakrývání skutečnosti.
   Ve světě se roztrhl pytel s lídry zemí, kteří čím dál tím více podezírají Čínu ze zatajování skutečnosti.
  Minulý týden začal s výzvami směrovanými do Asie americký prezident Donald Trump, následoval ho francouzský lídr Emmanuel Macron a nakonec se k nim přidala i německá kancléřka Angela Merkelová, informuje NDTV.
  Série podezření jen zesílila poté, co úřady ve Wu-chanu, kde epidemie propukla, zvýšily oficiální počet úmrtí o téměř 50 procent až po několika týdnech zapírání. Merkelová proto reportérům v Berlíně řekla, že čínskou vládu vyzývá, aby byla tak transparentní, jak se jen dá a vysvětlila původ a rozsah nákazy.
   Merkelová požaduje, aby Čína objasnila zejména úvodních několik týdnů šíření nákazy, protože by z toho mohl těžit celý svět, nejen asijská země. „Věřím, že čím více bude Čína transparentní o příběhu původu viru, tím lepší to bude pro všechny na světě, aby se z toho poučili,“ prohlásila kancléřka.
   Konspirační teorie, aktuálně podporované i několika světovými vládami a dokonce zprávami zasílanými americkými zástupci v Číně měsíce před vypuknutím nákazy, naznačují, že nedostatečná bezpečnostní opatření v laboratoři zkoumající viry ve městě Wu-chan mohla způsobit přenos nákazy na pracovníky a následné šíření v okolí či na často zmiňovaných mokrých trzích prodávajících živá divoká zvířata.
Adam Novosad