U Dubrovníku se objevil žralok. Policie evakuovala pláž
U Dubrovníku se objevil žralok. Policie evakuovala pláž
Mako sice na lidí neútočí ale vypadá děsivě. foto: Ilustrační foto

Chorvatsko - Rozruch na pláži jako v proslulém filmu Čelisti způsobila žraločí ploutev nad hladinou na poloostrově Lapad u turistické oblasti Babin Kuk poblíž chorvatského Dubrovníku. Místní policie vyhnala okamžitě všechny koupající se z vody ven.
   Žralok připlaval k velice oblíbené pláži Copacabana (název dle brazilského vzoru) v sobotu a prozkoumával její okolí, což je patrné i z natočeného videa, které zveřejnil server dubrovacki.dnevnik.hr. Po chvíli obávaný predátor odplul na širé moře aniž by na někoho zaútočil.
   Řada lidí se zřejmě pořádně vyděsila a mnozí turisté i místní policii kritizují za příliš razantní akci.
   O jaký druh žraloka přesně šlo není jisté. Podle serveru šlo nejspíše o žraloka mako krátkoploutvého, kterému se říká také ostronosý či makrelový. Dorůstá do délky až tři metrů a je vůbec nejrychlejším žralokem, dosahuje rychlosti až 70 km/hod. a více. Na lidi neútočí, je zaznamenáno necelých deset nevyprovokovaných útoků za posledních několik set let. Dokáží údajně vyskočit až do výšky devíti metrů.
   Dalším podezřelým je žralok modrý, zvaný též modravý. Také tento převážně noční lovec dorůstá délky okolo tří metrů a loví spíše v hlubinách okolo dvou set metrů, dokáže se ovšem potopit i do 350ti metrů. Lidem nebezpečný není.
   Oba druhy žraloků se vyskytují i v Jaderském moři.
ECHO Valašska