Šokující rozsudek na Slovensku v kauze vraždy Jána Kuciaka: Kočner a Zsuzsová jsou nevinní
Šokující rozsudek na Slovensku v kauze vraždy Jána Kuciaka: Kočner a Zsuzsová jsou nevinní
Ilustrační foto

Slovensko - Po sedmi měsících dnes zazněl v nejsledovanějším procesu novodobé slovenské historie v Pezinku nečekaný rozsudek. Podnikatel Marian Kočner a jeho spolupracovnice Alena Zsuzsová, dva hlavní obvinění z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, byli tříčlenným senátem specializovaného trestního soudu v Pezinku zproštěni viny. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že za mordem stojí právě oni dva. Slováci jsou z verdiktu otřeseni a jejich už tak nízká důvěra ve slovenskou justici se ješta více propadla.
   Rozsudky nejsou pravomocné a zdrcení pozůstalí se odvolají k nejvyššímu soudu. Odovolal se i prokurátor. „Nerozumím rozhodnutí soudu, ale je to zlé. Je vidět, že spravedlnost na Slovensku ještě nezačala všude úřadovat, že je někdo mocný, kdo tahá za nitky. Bohužel my ty nitky nemáme, ani peníze, abychom to dokázali ovlivnit tak jak oni,“ řekla pro Právo Zlatica Kušnírová, matka zavražděné Martiny. „Věřím, že na Nejvyšším soudu to bude jiné. Teď se to tam obměnilo, tak doufám, že tam teď sedí ti správní soudci. Doufám, že uvidí, jak trpíme. Naše děti jsou v hrobě, a Kočner se směje,“ dodala plačící Kušnírová.
   Kočner, obžalobou označený za objednavatele vraždy, tak vyvázl pouze s peněžitým trestem 5 tisíc euro za nedovolené ozbrojování. Mimo to je ale už nepravomocně odsouzený na 19 let za falšování směnek televize Markíza. Zsuzová, obviněná ze zprostředkování vraždy, by mohla být už dnes propuštěna na svobodu, podle Denníku N ji ale hned poté čeká zatčení za přípravu vražd prokurátorů Maroše Žilinku, Petra Šufliarského a advokáta Daniela Lipšice.
   „Vypadá to, že proteď se chtějí evidentní strůjci vraždy vyklouznout ze spárů spravedlnosti… Věřme, že spravedlnost si na ně počká,“ vyjádřil se k rozsudku na Facebooku slovenský premiér Igor Matovič. Prezidentka Zuzana Čaputová zase prohlásila, že „hledání spravedlnosti nekončí“.
   „Je to strašná hanba. Tento soud byl vždy považován za top v rámci slovenské justice. Dnes se ukázalo, že to tak v celku nemusí být, že i tento soud upřednostňuje jistý právní purismus. Hledá zákonnost, ale ne spravedlnost. Nechápu, proč soudu nestačila ta řada nepřímých důkazů. Byly tam i přímé důkazy, a to poměrně vážné. Jsem zvědavý na odůvodnění a jsem velmi zklamaný,“ uvedl novinář Marek Vagovič, šéf investigativního týmu webu aktuality.sk, pro který Ján Kuciak pracoval.
   Jediným odsouzeným tak byl dnes pouze Tomáš Szabó, který se na vraždě podílel tím, že dělal již osouzenému vrahovi Miroslavovi Marčekovi řidiče. Soud jej navíc uznal vinným i z vraždy podnikatele Petra Molnára z prosince 2016. Nafasoval 25 let. Prokurátor, který stejný trest navrhoval i Kočnerovi a Zsuzsové, se nechal slyšet, že o jejich vině není pochyb.
ECHO Valašska