Rusko vede hybridní válku a překrucuje fakta, varuje Merkelová
Rusko vede hybridní válku a překrucuje fakta, varuje Merkelová
foto: g7germany.de

Svět - Rusko podle německé kancléřky Angely Merkelové vede hybridní válku, jejíž součástí jsou kyberútoky i překrucování faktů. To ztěžuje její snahy o zlepšení vzájemných vztahů. Merkelová to dnes řekla v německém parlamentu. Útok ruských hackerů na svůj poslanecký e-mail z roku 2015 označila za pobuřující. Nevyloučila přitom, že Německo přijme nějaká opatření.
   „Existuje strategie Ruska - kterou musíme vzít na vědomí a kterou nemůžeme jen tak přejít - vedení hybridní války," uvedla Merkelová ve Spolkovém sněmu, kde čelila otázkám poslanců.
   „Přesto se budu nadále snažit o dobrý vztah k Rusku, protože jsem přesvědčena, že je řada důvodů pro pokračování v diplomatických snahách. Ale samozřejmě to (ruské aktivity) nedělají jednodušší," míní.
   Konkrétně byla šéfka německé vlády dotazována na případ z roku 2015, kdy podle Berlína ruští hackeři napadli síť německého parlamentu. Dotčen byl i poslanecký e-mail samotné Merkelové.
Německý nejvyšší státní zástupce začátkem května v případu vydal zatykač na 29letého Rusa Dmitrije Badina, kterého německá média označila za hackera ve státních službách a "kybernetického vojáka" ruského prezidenta Vladimira Putina.
   Merkelová dnes krok prokuratury přivítala a řekla, že celou věc bere velmi vážně. Hackerský útok označila za pobuřující a nepříjemný. „Abych řekla pravdu, trápí mě to," poznamenala s ohledem na svou snahu zlepšit vztahy s Moskvou.
   Připomněla také loňskou vraždu Gruzínce s čečenskými kořeny v centru Berlína, za kterou podle německých vyšetřovatelů také zřejmě stojí Moskva. Berlín kvůli ní vyhostil dva ruské diplomaty. V případě pět let starého hackerského útoku je teď podle Merkelové potřeba nechat prostor justici. Další kroky vůči Rusku ale nevyloučila.
Libor Novák, EuroZprávy.cz, ČTK