Počet obětí koronaviru v USA přesáhl bilanci padlých ve Vietnamu. Zemřelo přes 58 tisíc Američanů
Počet obětí koronaviru v USA přesáhl bilanci padlých ve Vietnamu. Zemřelo přes 58 tisíc Američanů
Lidé v USA protestují proti omezení pohybu kvůli koronaviru. foto: ČTK

USA - Zdravotní komplikace související s koronavirem si podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) vyžádaly ve Spojených státech více mrtvých než počet amerických obětí války ve Vietnamu, kde v 60. a 70. letech minulého století padlo 58 318 Američanů. USA jsou koronavirem nejhůře postiženou zemí světa, dosud se zde podle JHU nakazilo přes milion lidí, z nichž 58 365 zemřelo.
   USA jako první země na světě překročily smutnou hranici jednoho milionu nakažených koronavirem
   Zapojení USA do bojů ve Vietnamu trvalo v 60. a 70. letech minulého století zhruba deset let. První oběť současné infekce USA oznámily koncem února. Po dvou měsících bilance mrtvých, u nichž byla diagnostikována nemoc covid-19 způsobená koronavirem, překonala počet amerických obětí konfliktu ve Vietnamu.
   Po rozpadu francouzské Indočíny v roce 1954 byl Vietnam rozdělen na dva samostatné státy - Jižní a Severní Vietnam. Oba státy se podle mezinárodních dohod měly následně sjednotit po demokratických volbách, ty se ale nikdy nekonaly a celý Vietnam se rozhodl ovládnout komunistický sever. USA v krvavém konfliktu vojensky podporovaly Jižní Vietnam, po stažení Američanů nakonec komunisté celou zemi dobyli a pod jejich vládou sjednotili.
Lidovky.cz