„Ohrožujete zbytek světa.“ Největší německý deník Bild se tvrdě pustil do Číny
„Ohrožujete zbytek světa.“ Největší německý deník Bild se tvrdě pustil do Číny
Čínský prezident Si Ťin-pching foto: Shutterstock

Německo, Čína - Největší německý deník Bild spustil přímý frontální útok na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga kvůli celosvětovým následkům šíření koronaviru. V článku Bild jeho šéfredaktor mimo jiné píše, že se komunistická strana dopustila porušení mnoha lidských práv a že musela dlouho vědět, jak je koronavirus nakažlivý a nebezpečný, ale zbytek světa nikdo nevaroval.
   Autorem dopisu je šéfredaktor listu Julian Reichelt. „Vy (Si Ťin-pching), vaše vláda a vaši vědci věděli už dávno, jak nakažlivý koronavirus je, ale zbytku světa jste o tom nic neřekli,“ napsal Reichelt v otevřeném článku adresovaném čínské hlavě státu. „Vaši největší experti odmítli odpovědět, když se jich západní výzkumníci psali, co se skutečně děje ve Wu-chanu. Byli jste moc pyšní a moc nacionalističtí, než abyste řekli pravdu, o které jste měli pocit, že je to národní ostuda,“ tvrdí Reichelt.
   „Vaše ambasáda v Berlíně mi napsala otevřený dopis, protože jsme se jako deník Bild zeptali, jestli by Čína měla zaplatit za obrovskou ekonomickou škodu, kterou koronavirus ve světě způsobuje,“ stojí v článku, který publikoval minulý týden největší německý deník. „Vládnete pomocí přísného dohledu nad lidmi. Bez něj byste vůbec nebyl prezidente. Monitorujete všechno, každého občana, ale odmítáte sledovat promořené trhy ve svém státě,“ stojí v článku, který byl publikován i na serveru deníku Bild.
   „Zavíráte všechny noviny a servery, které jsou k vaší vládě byť vzdáleně kritické, ale nezavřete stánky, kde se prodává netopýří polévka. Nejenže své lidi sledujete, ale navíc je i ohrožujete. A spolu s nimi i zbytek světa,“ tvrdí Reichelt. „Dohled nad lidmi znamená odepírání svobody. A národ, který není svobodný, nemůže být kreativní. Národ, který není kreativní, není ani inovativní a nepřichází s žádnými vlastními nápady a vynálezy. To je důvod, proč se váš stát stal mistrem světa v kradení intelektuální vlastnictví ostatních,“ tvrdí šéfredaktor.
   Bild cituje i informaci z amerického deníku The Washington Post, který informoval o tom, že vědci v čínském městě Wu-chan, který byl epicentrem nákazy už od loňského roku, prováděli výzkum koronavirů v těle netopýrů. Na místě ale nebyly podle TWP zdaleka dodrženy hygienické standardy. „Proč vaše toxické laboratoře nemají stejné zabezpečení jako vaše vězení pro politické vězně? Dokázali byste to vysvětlit všem truchlícím vdovám, dcerám, synům, manželům, rodičům obětí koronavirové pandemie po celém světě?“ táže se Reichelt.
   Lidé v Číně už si podle šéfredaktora německého deníku šeptají o tom, že se moc Si Ťin-pchinga a strany, které představuje, hroutí. „Vytvořili jste stát bez skrupulí, absolutně netransparentní. Před koronou byla Čína známá svým dohledem nad lidmi. Nyní je Čína známá jako stát, který nejen přísně dohlíží na své obyvatele a potlačuje lidská práva, ale také jako stát, který nakazil svět smrtící infekcí,“ uvedl Reichelt s tím, že takový bude politický odkaz Si Ťin-pchinga.
   Čínská ambasáda podle Bildu obvinila Reichelta z toho, že nedodržuje „tradiční přátelství“ mezi Němci a Číňany. „Předpokládám, že to považujete za velké přátelství, když nyní po světě milosrdně posílate ochranné obleky a masky. Já bych to nazval imperialismem schovaným za úsměvem – nazval bych to trojským koněm,“ napsal Reichelt. „Se svým plánem posílit postavení Číny ve světě pomocí šíření moru neuspějete. Nakonec to bude váš politický konec,“ napsal Reichelt čínskému prezidentovi.
  Celkový oficiální počet nakažených v Číně, kde byl virus na konci loňského roku poprvé potvrzen, nyní činí 82 747. Nemoci zde podle čínských úřadů podlehlo 4632 lidí. Ve světě se ale spekuluje o tom, že čísla jen ve městě Wu-chan musí být mnohem vyšší. V Německu je zase podle Institutu Roberta Kocha celkem 141 672 případů, z nichž 4404 infekci podlehlo.
JKR, Echo24