Konečně pozitivní zprávy. Optimistická čísla přichází z Itálie, Španělska, Německa i Británie
Konečně pozitivní zprávy. Optimistická čísla přichází z Itálie, Španělska, Německa i Británie
Ilustrační foto

Svět - Po řadě negativních zpráv přichází konečně taky pár těch alespoň trochu dobrých. Především nejpostiženější evropská země Itálie má po dlouhých týdnech důvod k naději. V zemi zemřelo za včerejší den 681 nakažených koronavirem, což bylo nejméně za téměř dva týdny. Pokles navíc pokračoval i v neděli, kdy v zemi zemřelo 525 lidí s nemocí covid-19. A lehce optimistická čísla přichází i z dalších tvrdě zasažených zemí, ze Španělska, Německa i Velké Británie. Naději přináší i údaje z New Yorku. Důležité bude nyní sledovat, zda jde o trend nebo o ojedinělý úkaz.
   Nedělní údaje z Itálie ovšem vypadají opravdu slibně. Potvrdily totiž pozitivní trend klesajícího počtu nových obětí z posledních dní. Italští epidemiologové předpokládají, že jejich země už má vrchol nákazy za sebou. Počty nově nakažených a mrtvých by se nyní podle jejich předpokladů měly držet zhruba na stejné úrovni a postupně by měly začít klesat.
   V Itálii bylo dosud zaznamenáno 15.887 zemřelých pacientů s koronavirem SARS-CoV-2. Počet nakažených vzrostl na 128.948, což je o 4316 více než v sobotu.
Španělsko
   Ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí koronaviru o 674, celkem už země zaznamenala 12.418 zemřelých. Jedná se o výrazný pokles v porovnání se sobotou, kdy bylo hlášeno 809 obětí. Počet nakažených k dnešku vzrostl na 130.759 ze sobotních 124.736. Za poslední den tak bylo ve Španělsku evidováno 6023 nových případů nákazy, což představuje pětiprocentní nárůst oproti sobotě. Podle deníku El País se jedná o nejmenší procentuální přírůstek od počátku koronavirové krize v zemi.
Německo
   V Německu bylo za poslední den evidováno 5936 nových případů koronaviru. Nárůst je podle statistik Institutu Roberta Kocha nižší než v sobotu odpoledne, kdy bylo hlášeno 6082 nových případů. V pátek jich bylo hlášeno dokonce 6174. Celkem již úřady zaregistrovaly 91.714 nakažených a přes 1340 zemřelých. Vyplývá to ze statistiky německého Institutu Roberta Kocha.
Z dat poskytovaných RKI vyplývá, že klesající tendence v počtu nových případů nákazy v Německu se projevila už tři dny po sobě. Bilance obětí vzrostla o 184 na celkových 1342. V sobotu dopoledne úřady registrovaly 1158 obětí nemoci covid-19, o 141 více než v pátek.
Velká Británie
   V Británii za poslední den přibylo 621 lidí, kteří podlehli nákaze koronavirem. O den dříve země zaznamenala smutný rekord, kdy počet mrtvých za 24 hodin vzrostl o 708. Infekce si do sobotních 18:00 SELČ vyžádala celkem 4934 smrtelných obětí. Dnes o tom s odkazem na ministerstvo zdravotnictví informuje agentura Reuters. Testy nákazu koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, prokázaly u 47.806 osob.
   Neil Ferguson, profesor matematické biologie z Královské univerzity v Londýně, který je jedním z vládních poradců, řekl, že epidemie se pravděpodobně stabilizuje za sedm až deset dnů. "Pak je nesmírně důležité, jak rychle budou počty nových případů nákazy klesat: jestli uvidíme dlouhý, rovný vrchol, nebo jestli - a v to doufám - budeme mít mnohem rychlejší pokles," uvedl. Tyto možné scénáře ukážou, jak efektivní jsou současná opatření proti šíření koronaviru, dodal.
Krize možná končí i v New Yorku
Nemoci covid-19 v americkém státě New York podlehlo za posledních 24 hodin 594 lidí, což je méně, než za předchozí den. Výrazně se snížil také počet nově potvrzených případů, a to z téměř 10.800 na 8327. Menší je také denní nárůst lidí přijatých na jednotky intenzivní péče, zvýšil se naopak počet lidí propuštěných z nemocnic. Na tiskovém brífinku to dnes prohlásil guvernér Andrew Cuomo, podle nějž by mohly být údaje znamením, že se tento nejhůře zasažený stát již dostal na vrchol epidemie.
ECHO24, ČTK, MH