Bělorusko: Zfalšované volby, policejní násilí, demonstranti v ulicích
Bělorusko:  Zfalšované volby, policejní násilí, demonstranti v ulicích
Běloruská policie mlátí v ulicích demonstranty. foto: Reuters

Bělorusko - Jeden by nechápal, proč se v takových diktátorských režimech, jako je ten v Bělorusku či Rusku, volby vůbec konají, když je zcela zřejmé, že dosavadní autoritářští vůdci budou v úřadu sedět až do smrti a poté budou nabalzámováni. Je to proto, že tyto postkomunistické diktatury předstírají, že jsou demokratické, čili volby musí být. Stávající prezident Alexandr Lukašenko je uchopil pěkně po bolševicku, zfalšoval co mohl a získal tak pěkných 80 % hlasů.
   Takové volení hlavy státu prošpikované podvody se mnoha Bělorusům vůbec nelíbilo a vyrazili do ulic protestovat proti výsledkům nedělních voleb. Lukašenko na ně poslal policii. Ta zasáhla proti nespokojencům neobvykle tvrdě. Podle oficiálních údajů bylo zadrženo na 3000 lidí, další desítky jich utrpěly zranění. V Minsku a dalších velkých běloruských městech se protesty i střety s policií opakovaly i další noc na dnešek. Prezidentská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská oznámila, že výsledek voleb neuznává a v pondělí podala stížnost k ústřední volební komisi a požádala o přepočítání hlasů. Běloruské úřady ji i se štábem zatkly a vyvezly do Litvy. Její muž už ve vězení je.
   „Volby nebyly svobodné a férové,“ zareagoval hned v pondělí americký ministr zahraničí Mike Pompeo a odsoudil policejní násilí na demonstrantech a zatýkání stoupenců opozice. Přidalo se i Německo, které žádá, aby Evropská unie začala diskutovat o obnovení sankcí proti Bělorusku, které byly zrušeny v roce 2016. Polský premiér Morawiecki požádal o svolání mimořádného summitu.
   Policejní brutalitu i neférové volby odsoudil i český premiér Andrej Babiš. „Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří. Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii,“ uvedl na Twitteru Babiš. Podobně reagovala i česká opozice, např. předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL), který na Twitteru napsal: „Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79 procenty, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet?“
   Jediný, komu se zdají být běloruské volby v pořádku, je ruský prezident Vladimir Putin. Aby taky ne, když on sám postupuje naprosto stejně. Svému kolegovi a příteli Lukašenkovi proto ihned zaslal blahopřejný telegram.
ECHO Valašska