Po stopách věrozvěstů. Jedna z cyrilometodějských tras na Velehrad vede i přes Rožnov
Po stopách věrozvěstů. Jedna z cyrilometodějských tras na Velehrad vede i přes Rožnov

Rožnov, Velehrad - Na Velehrad, poutní místo evropského významu, se dá vyrazit po celý rok, třeba s pasem a mapou Cyrilometodějské stezky po značených dálkových trasách Klubu českých turistů (KČT). Vydat se po stopách věrozvěstů Cyrila a Metoděje můžete prostřednictvím několika dálkových tras vedoucích z Česka i Slovenska. Jedna ze čtyř dálkových cyrilometodějských tras na věhlasné poutní místo Velehrad vede i přes Rožnov pod Radhoštěm. Trasa začíná kousek za hranicemi v Polsku u města Wisla, dále vede ve směru Jablunkov - Bílá - Pustevny - Radhošť - Rožnov p. R. - Svatý Hostýn - Zlín a Velehrad. Trasa měří celkem 203 kilometrů. Směrovky KČT jsou podél těchto tras označeny nálepkou se symbolem věrozvěstů Cyrila a Metoděje, ale orientovat v terénu se dá i prostřednictvím mapového portálu mapy.cz, kde jsou značené turistické trasy zaneseny pod názvem Cyrilometodějská stezka.
   Informační materiály ke stezkám lze bezplatně získat v tzv. InfoPointech Cyrilometodějské stezky, z nichž jeden je i v turistickém informačním centru Rožnov pod Radhoštěm na Masarykově náměstí. „Máme u nás v Íčku mapky a také pasy Cyrilometodějské stezky. Pokud do pasu nasbírají turisté-poutníci alespoň tři razítka podél trasy a ujdou pěšky alespoň doporučených 15 kilometrů, mohou dostat ve velehradském informačním centru pamětní list jako upomínku vykonané cesty,“ uvedla Tereza Foukalová z rožnovského Turistického informačního centra
   O podporu celoročního individuálního putování na Velehrad se stará mezinárodní neziskové sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Trasy spojují významnější archeologické lokality, poutní místa, sakrální a jiné památky a prochází krajinou ideální pro pěší putování. „V České republice bylo vyznačeno již přes 450 kilometrů cyrilometodějských tras. Pasy a mapy si lze vyžádat ve vybraných infocentrech nebo na zlínském sekretariátu sdružení na 22. budově továrního areálu,“ uvedla Martina Janochová ze sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.
Podrobné informace včetně seznamu InfoPointů jsou na stránce www.putujmebezhranic.cz.

Trasa procházející Rožnovem: 
Jablunkov – Bílá – Pustevny – Radhošť – Rožnov p. R. – Svatý Hostýn – Zlín – Velehrad (203 km).
   Trasa začíná na hranici s Polskem (Malý Stožek - tam lze dojít např. z polské Wisly), vede přes Jablunkov a Bílou v Beskydech a pokračuje na čtyři významná poutní místa: Radhošť, Svatý Hostýn, Zlín-Štípu a Velehrad.
   Seznam InfoPointů Cyrilometodějské stezky, kde může veřejnost sehnat tiskoviny jako mapy či pasy pro sbírání razítek - kromě turistického informačního centra Rožnov p. R. jsou infoPointy také TIC Valašská Bystřice, Valašské muzeum v přírodě Rožnov, TIC Frenštát p. R., iCafé v KD Zašová, TIC Valašské Meziříčí, MIC Bystřice p. H., poutní místo Svatý Hostýn, poutní místo Zlín-Štípa).
   Promo videa o různých Cyrilometodějských trasách najdete na Youtube kanálu Cyrilometodějské stezky.
   Informace najdete také na facebookových profilech @putujmebezhranic a @cyrilometodejskastezka.
Bc. Marek Havran, tiskový mluvčí MěÚ Rožnov p. R.