Meziříčský hřbitov získá důstojnější novou tvář
Meziříčský hřbitov získá důstojnější novou tvář
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Více kolumbárií a míst pro ukládání uren, nové prostory pro důstojné rozloučení v přírodě, ale také lokality nabízející možnost tichého rozjímání a vzpomínání. Takový je koncept rozvoje hřbitova, který pro město Valašské Meziříčí na základě obsáhlé studie zpracovala architektka Eva Wagnerová se svým týmem.

Valašskomeziříčský městský hřbitov se rozkládá na ploše cirka 8,5 hektaru a počátky jeho vzniku spadají do první poloviny 19. století. „Jedná se o významnou lokalitu, která v uplynulých dekádách prošla různými proměnami. Naposledy se nám podařilo v roce 2018 otevřít moderní a oceňovanou smuteční síň z dílny architektů Lukáše Pecky a Ivany Smětákové. Samotný hřbitov však potřebuje jasnější plán dalšího rozvoje, který jej zkulturní a bude odpovídat dnešním požadavkům na pohřbívání. Proto jsme se rozhodli zadat architektonickou studii, jejímž cílem bylo mimo jiné navrhnout plochy pro rozšíření urnových hájů, kolumbárií nebo vsypových a rozptylových louček. O tyto způsoby pohřbívání je totiž v posledních letech čím dál větší zájem,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková. Cílem města bylo také získat návrh na jednotnou podobu cest a chodníků, mobiliáře, oplocení, ale také zeleně a dalšího využití dosud volných ploch. Celá lokalita hřbitova, včetně nejbližšího okolí, by měla působit jednotným, kulturním a klidným dojmem.

„V areálu hřbitova navrhujeme několik nových ploch určených k pohřbívání, převážně ve formě kolumbárií. Navržena jsou u západního vchodu jako součást kultivace tohoto předprostoru a doplnění hřbitovní zdi. Dále je navrhujeme v místě staré smuteční síně, na kterou má město demoliční výměr, formou vertikálních stél s místy pro uložení uren. V severozápadní části hřbitova se pak jedná o kolumbária v podobě podélných segmentů, které odrážejí uspořádání okolních hrobových míst,“ představila část výstupů studie architektka Eva Wagnerová, která návrh budoucího rozvoje valašskomeziříčského hřbitova se svým týmem zpracovala.

Na místním pohřebišti vznikne podle studie také několik nových míst určených k tichému rozjímání a odpočinku. „Nad stávající rozptylovou loučkou navrhujeme místo, které symbolicky doplňuje pietní osu a umožní pozůstalým vzpomínat na své zesnulé v soukromí. Západní část hřbitova je koncipována jako místo pro rozloučení rodiny se zesnulým v plenéru, začínající u stávajícího liliovníku tulipánokvětého, který může doplnit krytá pergola. Osa nové úpravy končí symbolickým oválným ostrůvkem obklopeným subtilní vodní linkou mezi travnatými vlnami,“ pokračovala architektka.

Další významné části návrhu zahrnují úpravu náměstíčka u kaple, vstupních předprostorů, zázemí správy hřbitova a obecnou koncepci povrchů, mobiliáře, veřejného osvětlení a dalších prvků prostranství. Také systém navržené vegetace vychází z aktuální druhové skladby na hřbitovní ploše, kterou tvoří primárně lípy, břízy, duby, květnaté louky a výsadby cibulovin.

„Studie je opravdu komplexní a přináší jasný pohled na rozvoj našeho pohřebiště v následujících letech. Jelikož se odhadované náklady pohybují kolem 150 milionů korun, je studie rozdělena do etap, které budeme moci realizovat postupně,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková a pokračovala: „Letos se chceme zaměřit na přípravu projektu řešícího západní předprostor včetně parkoviště pod kaplí. Zde počítáme s odhadovanými náklady 15 milionů korun bez DPH a realizací v roce 2026. Jednat se bude o úpravu hřbitovní zdi včetně osazení nové brány, nad parkovištěm s novou zasakovací dlažbou budou umístěna kolumbária s minimálně 150 epitafními místy (každé se společnou schránkou pro minimálně čtyři urny), která zároveň oddělí prostor hřbitova od přilehlé silnice. Samozřejmostí bude úprava zeleně a studie navrhuje také umístění nové plastiky či uměleckého prvku.“ Příští rok chce město začít projektovat nová vertikální kolumbária s cirka 240 epitafními místy v prostoru staré obřadní síně, která je dnes již nevyužívaná. S realizací této části se pak počítá v roce 2027.

Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí