Zlínská filharmonie okouzlila Evropu. Představila se ve Vídni, Curychu i Hamburku
Zlínská filharmonie okouzlila Evropu. Představila se ve Vídni, Curychu i Hamburku
Zlínská filharmonie má za sebou úspěšné zahraniční turné. Během něj navštívila Vídeň, Curych i Hamburk. foto: Filharmonie Bohuslava Martinů

Zlínský kraj – Filharmonie Bohuslava Martinů zakončila sezonu ve velkém stylu. Během svého červnového zahraničního turné vystoupila ve třech prestižních evropských sálech, a navíc se poprvé představila v ikonické Elbphilharmonii v Hamburku. Společně s orchestrem zářila i světová sopranistka Sonya Yoncheva.

Tři večery plné hudební noblesy
Zahraniční turné zavedlo zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů do tří hudebních metropolí. Koncerty se konaly ve světoznámém Konzerthausu ve Vídni, v honosné Tonhalle v Curychu a poprvé také v Elbphilharmonii v Hamburku, která patří k nejmodernějším a nejoceňovanějším koncertním sálům světa.

Na pódiu se k filharmonikům připojila bulharská sopranistka Sonya Yoncheva, vítězka slavné pěvecké soutěže Operalia pořádané Plácidem Domingem. Hudební vedení turné měl na starosti italský dirigent Francesco Ivan Ciampa, který pravidelně spolupracuje s významnými evropskými orchestry a operními domy.

Nadšené publikum i pocta regionu
Program koncertů tvořila výhradně operní literatura, zazněly skladby Wagnera, Verdiho, Pucciniho a dalších klasiků. Všechna tři vystoupeníprovázel bouřlivý potlesk a dohromady je navštívilo více než 5 000 posluchačů.

„Účast na koncertech v takto prestižních destinacích je pro nás velkým oceněním a potvrzením umělecké úrovně našeho orchestru. Filharmonie Bohuslava Martinů důstojně reprezentovala město Zlín, Zlínský kraj i celou českou hudební kulturu. Pořadatelé i publikum spontánně oceňovali vysokou kvalitu našeho výkonu,“ uvedl ředitel orchestru Tomáš Gregůrek.

Jubilejní 80. sezona už klepe na dveře
Turné bylo zároveň symbolickou tečkou za úspěšnou sezonou a otevřením cesty k nové – osmdesáté. Ta bude slavnostně zahájena letos v září.

„Velmi děkuji filharmonikům, kteří úspěšně zakončili sezonu a postarali se o skvělou reprezentaci města v nejuznávanějších koncertních sálech před náročným publikem. Přeji všem příjemný letní odpočinek a načerpání sil do jubilejní 80. koncertní sezony,“ vzkázala náměstkyně primátora města Zlína pro kulturu a školství Martina Hladíková.

Historie orchestru sahá až do roku 1946, kdy byl pod hlavičkou baťovského podniku založen Symfonický orchestr Národního podniku Baťa. Tehdy měl 34 stálých členů, dnes patří k nejvýznamnějším kulturním institucím regionu i celé republiky.

Gabriela Škrabalová