
Vsetín – Do 28. září 2025 se foyer kina Vatra ve Vsetíně proměnil v prostor plný barev, emocí a osobních výpovědí. Výstava Malé světy, velké příběhy představí nejen výtvarná díla, ale také skutečné životní příběhy klientů s alkoholovou demencí žijících v Domově se zvláštním režimem Pržno, klientů služby Camino psychosociální rehabilitace Charity Vsetín, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, a uživatelů služeb organizace Agarta o. p. s. poskytující pomoc lidem ohroženým závislostí a jejich rodinám. Slavnostní zahájení výstavy s úvodním slovem malířky Karly Palátové se uskutečnilo v pondělí 8. září. Akce je doprovodným programem Dnů duševního zdraví 2025.
Výstava volně čerpá inspiraci z knihy Malý princ – příběhu o samotě, hledání smyslu, vztazích a naději. V obrazech i příbězích se odrážejí planety, na kterých vládla závislost, nemoc nebo izolace, ale i okamžiky světla a záblesky nové cesty. Každé dílo i osobní příběh návštěvníky zvou, aby nahlédli do vnitřních světů lidí, jejichž hlas není slyšet každý den, ale kteří mají co sdělit.
„Umění dokáže zprostředkovat to, co slova často nezachytí. Příběhy a obrazy našich klientů ukazují, že i tam, kde byly bolest a ztráta, může vyrůst něco krásného, co má sílu oslovit druhé,“ říká akademická malířka Karla Palátová, která na vernisáži přiblíží, jak může výtvarná tvorba pomáhat v péči a doprovázení. Do výstavy se zapojily také vsetínské základní školy v rámci výtvarné soutěže Pijanova planeta. Děti ztvárnily své představy o světech, kde vládne závislost – a o tom, jak se mohou proměnit, když do nich vstoupí přátelství, naděje a odvaha.
Pořadatel: Charita Vsetín
Partneři akce: Sociální služby Vsetín, Agarta o. p. s.
Akci podpořili: Noventis s.r.o., Střední škola Kostka, Dům kultury Vsetín, město Vsetín, Zlínský kraj
Ing. Jakub Šnevajs, PR a média, Dům kultury Vsetín, spol. s r. o.