Zlínský filmový festival se ponese v duchu oslav československého filmu
Zlínský filmový festival se ponese v duchu oslav československého filmu

Zlín - V pořadí 58. ročník Zlín Film Festivalu se letos ponese v duchu oslav československého filmu.
   Letošní filmový festival představí na 300 filmových snímků z 55 zemí světa. Kromě zástupců z klasických filmových velmocí nabídne divákům filmy z netradičních zemí, jako jsou Svazijsko, Faerské ostrovy, Singapur, Venezuela nebo Chile. Nosným tématem festivalu je letos oslava stého výročí Československa, což se promítne do několika filmových sekcí i doprovodného programu. Festival odstartuje již 25. května a potrvá do 2. června.
   Nejstarší a největší filmovou přehlídku svého druhu na světě zahájí v pátek 25. května islandský film režiséra Bragi ?ór Hinrikssona Falkoni ve své mezinárodní premiéře. Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v distribuční premiéře představí slovensko český film Nina režiséra Juraje Lehotského.
   Hlavním tématem 58. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí Československa právě československý film, který se divákům představí ve třech tematických sekcích a obsahuje celkově 43 snímků. „Promítat budeme například kolekci českých a slovenských dětských filmů a pohádek sestavenou hereckými a filmovými osobnostmi, doplněné jejich autentickými vzpomínkami. Řada z nich přijede svůj oblíbený film na festival uvést," informovala umělecké šéfka festivalu Markéta Pášmová. Dodala, že sekce obsahuje 18 filmů a nechybí mezi nimi například snímky Ať žijí duchové, Tři veteráni, S tebou mě baví svět, Byl jednou jeden král nebo animovaná klasika Potkali se u Kolína. K vidění však budou i u Čechů méně známé slovenské filmy jako Neberte nám princeznú nebo Keby som mal pušku, ale samozřejmě i Perinbaba.
   Jedna ze sekcí věnovaných českému filmu vyzdvihne i fenomén československé filmové hudby a prostřednictvím dětských filmů zavzpomíná na významné hudební skladatele, jako jsou Jaroslav Uhlíř či již zesnulí Karel Svoboda, Petr Skoumal, Petr Hapka či Angelo Michajlov. „Neopomeneme ani nedožité 90. narozeniny mezinárodně proslulého scenáristy, dramaturga FSB Barrandov a spisovatele Oty Hofmana," doplnila Markéta Pášmová. Jeho život a tvorbu připomene mimo retrospektivní filmovou sekci fotografická výstava, nový televizní dokument Karla Smyczka a pokřtěna bude také monografie nazvaná Ota Hofman: Poutník světem fantazie!
   Festival se zaměří i na 120. výročí vzniku prvních českých filmů. Speciální komentovaný blok filmů Jana Kříženeckého z konce 19. století pro Zlín Film Festival připravuje Národní filmový archiv. V krásném prostředí místního parku se budou v Biografu za klavírního doprovodu promítat československé němé komedie z prvních desetiletí jako např. Byl první máj, Noční děs, Zlaté srdéčko či Roztržené foto.
   Oslava výročí republiky se promítne také do ocenění, které si odváží z festivalu významné osobnosti. V pořadí již dvaadvacátý Zlatý střevíček převezmou na 58. ročníku Zlín Film Festivalu historicky poprvé dvě osobnosti filmového plátna – slovenská herečka Magda Vášáryová a český herec Jaromír Hanzlík. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje odhalí české herečce Ivaně Andrlové a slovenskému herci Maroši Kramárovi.
Irena Frolová, Zlin.cz
 Zlín Film Festival