V České zbrojovce v Uherském Brodě nacvičovala česká armáda boj s teroristy
V České zbrojovce v Uherském Brodě nacvičovala česká armáda boj s teroristy

Uherský Brod - V České zbrojovce v Uherském Brodě se konalo cvičení aktivní zálohy Armády ČR. Vojáci tu cvičně zneškodnili ozbrojené teroristy, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí města Elen Sladká.
Cvičení nazvané Hradba 2018 vycházelo ze situace, že stav mezinárodní politiky se prudce zhoršil a bezpečnostní hrozby se dotkly i naší republiky. Vláda se proto rozhodla, že je nutné zabezpečit střežení důležitých objektů a využít k tomuto účelu i jednotky aktivních záloh.
   „Cílem cvičení bylo provést kontrolu sladěnosti jednotek pěších rot nebo střežení důležitých objektů. Vojáci procvičovali zaujetí a připravenost pěší roty při zabezpečení ochrany a obrany cvičného prostoru a schopnost spolupráce s Policií České republiky při společném zásahu," popsal úkoly jednotek ředitel Krajského vojenského velitelství Zlín Petr Potyka.
   Jako jeden ze strategických cílů ve Zlínském kraji byla vybrána i Česká zbrojovka v Brodě. Aktivní zálohy zde měly po dobu cvičení vybudováno zázemí a spolupráci s vedením firmy si nemohly vynachválit.
   V areálu České zbrojovky se uskutečnila také modelová situace, kdy na strážní hlídku u bočního vjezdu zaútočili ozbrojení teroristé ve snaze dostat se do podniku. Maskovaní muži bez meškání vytáhli zbraně a ozvala se střelba. Vojáci ihned střelbu opětovali a útočníky zneškodnili. Po chvíli na místo dorazili i policisté a po krátkém zákroku odvezli zajatého muže, který se chtěl neoprávněně dostat do zbrojovky.
   Podobnou situaci už příslušníci vojenských záloh na tomto cvičení zažili, i když zdaleka ne tak dramatickou. „Figuranti se snažili dostat do firmy dovnitř společně s velkou skupinou lidí při ranním nástupu do práce nebo přeskočením plotu v méně viditelných místech. Chtěli jsme tak otestovat pozornost hlídek," dodal Potyka.
   Aktuálně má aktivní záloha Armády ČR 2 444 příslušníků a zájem o ni se stále zvětšuje. „Jsou to lidé, kteří mají zájem bránit naši zemi a nejsou profesionálními vojáky. Máme mezi nimi muže i ženy všech profesí i studenty. Největšího cvičení aktivní zálohy v historii Armády České republiky Hradba 2018 se po celé republice účastnilo 1 200 příslušníků aktivní zálohy," doplnil informace brigádní generál Jaromír Alan, ředitel jedné ze sekcí ministerstva obrany. Místního cvičení Krajského vojenského velitelství Zlín se zúčastnilo 82 příslušníků aktivní zálohy.
Irena Frolová, Zlin.cz