Pořádný adrenalin? Zkuste to na řece Moravě
Pořádný adrenalin? Zkuste to na řece Moravě

Zlínský kraj - Řeka Morava. Pro mnohé ráj rybářů, místo pro poklidné plavby výletní lodí či nenáročnou cyklistku po stezce podél ní. Asi to tak i bude. Existuje na ní ale jedno místo, kde nic z toho neplatí. Žádný ospalý poklid, naopak – litry a litry adrenalinu.
   Řeč je o centru vodních sportů WakeMorava. Najdete jej nad Bělovským jezem kousek od Otrokovic. Zkusit můžete lyže, skate či prkno.
   Pokud chcete na vodě řádit na lyžích, prkně či skatu, pak ze všeho nejdůležitější je to, čím vás táhnou. „Tažný člun musí mít nejen dostatečný výkon a obratnost. Především musí vytvořit vlnu té správné velikosti a tvaru. Bez ní se totiž žádný velký zážitek nekoná, vlna slouží jako odrazový můstek pro skoky a další triky. My používáme člun MasterCraft X-Star, který patří ve své kategorii k tomu vůbec nejlepšímu,“ vysvětluje Stanislav Janota z WakeMorava. Takže, co lze s partou nadšenců a jedním z nejlepších člunů zažít na řece Moravě?
Pro drsňáky, co se nebojí
   Wakeboarding. O ten je největší zájem. Proč? Mnoho lidí k němu má, aniž by to možná tušili, dost blízko. „Dá se říct, že každý trochu zkušený snowboardista se ihned po postavení na hladinu cítí jako doma. První, co jej napadne, je – to znám,” popisuje Stanislav Janota s tím, že zároveň jde o dobrý trénink snowboardingu. Wakeboarding má přitom proti radovánkám na sněhu jednu obrovskou výhodu. „Zatímco kdekoliv ve snow parku máte dva tři skoky na kolo, tady máte před sebou po celou dobu jízdy přesně tvarovaný skok. Za pár minut toho máte tak akorát. To je celá ta finta,“ dodává.
   Alternativou je wakeskating. Jde o sport inspirující kombinující klasický skateboard právě s wakeboardingem. Proti wakeboardu zde jezdec nemá vázání, nutné jsou proto boty do vody. Veškeré ostatní vybavení lze zapůjčit přímo na místě.
Pro pohodovější povahy
   Klasika, která se nikdy neomrzí. To jsou vodní lyže. „Tomuto sportu se přímo zde v Otrokovicích věnujeme od doby, co se začal v České republice provozovat. Základy lze získat za pár minut. Je to nejlepší alternativa pro ty, kteří se nechtějí učit nic nového a jen strávit pohodový čas u vody,“ říká Stanislav Janota. V každém případě, než se vydáte na Bělovský jez, je dobré se podívat na stránky www.wakemorava.cz, ať víte, do čeho jdete.
Jaroslav Janečka