Podíl nezaměstnaných ve Zlínském kraji v září klesl na 2,5 procenta
Podíl nezaměstnaných ve Zlínském kraji v září klesl na 2,5 procenta

Zlínský kraj - Nezaměstnaných ve Zlínském kraji v září mírně ubylo. Na konci měsíce jich úřad práce v kraji evidoval 10.600, což je o 342 méně než v srpnu. Podíl nezaměstnaných se tak snížil o 0,1 procentního bodu na 2,5 procenta. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v září bylo v kraji bez práce 13.728 lidí, podíl nezaměstnaných byl 3,4 procenta.
   Letos v září přibylo nabízených volných pracovních míst, bylo jich 11.774, o 81 víc než na konci srpna a o 2798 více než loni v září. Volných míst je tak více než uchazečů o zaměstnání.
„Bohužel stále narážíme na to, že struktura uchazečů o zaměstnání neodpovídá nabídce volných pracovních míst. Proto pořád jakýsi podíl nezaměstnaných osob je vykazován, přestože je situace, co se týká nezaměstnanosti, velmi pozitivní," řekla dnes ČTK ředitelka krajské pobočky úřadu práce Miriam Majdyšová.
 Vývoj nezaměstnanosti v září byl podle ní očekávaný. "V posledních letech se celkem změnila situace, zejména co se týká nezaměstnanosti absolventů, kteří vstupují na trh práce. Přestože někteří absolventi využili služeb úřadu práce a požádali o zprostředkování zaměstnání, tak vzhledem k vysoké nabídce volných pracovních míst v evidenci nezůstávají dlouho a velmi rychle nalézají své první pracovní uplatnění," uvedla Majdyšová. Na konci září úřad práce v kraji evidoval 771 absolventů škol.
   Nezaměstnanost se v září snížila ve všech čtyřech okresech, nejnižší je na Zlínsku a Uherskohradišťsku s hodnotou 2,2 procenta. Nejvyšší podíl nezaměstnaných je na Kroměřížsku, a to 2,9 procenta (na Valašsku je 2,8 %, pozn. red.). Nejvyšší nezaměstnanost v kraji je v obci Prasklice na Kroměřížsku, činí tam 8,45 procenta. Nulová nezaměstnanost je ve třech obcích, v Hostějově na Uherskohradišťsku a Křekově a Karlovicích na Zlínsku. V krajském městě Zlíně byla na konci minulého měsíce 2,66 procenta.
   Z evidence úřadu práce v kraji odešlo v září 2758 lidí, nově se zaevidovalo 2416 lidí. Dosažitelných uchazečů ve věku od 15 do 64 let, tedy těch, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce, nejsou nemocní, nebo se neúčastní rekvalifikace, bylo v srpnu v kraji 9449.
   Podíl nezaměstnaných v kraji je dlouhodobě nižší než republikový průměr, který v září činil tři procenta, o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu. Bez práce bylo na konci měsíce v celé České republice 224.331 lidí.
ČTK