Občané Provodova zasadili lípu slovinsko-českého přátelství
Občané Provodova zasadili lípu slovinsko-českého přátelství
Jiří Čunek zasazuje lípu přátelství. foto: Jiří Balát.

Provodov – Lípu slovinsko-českého přátelství zasadili ve středu 3. října na poutním místě Provodov – Maleniska u kostela Panny Marie Sněžné hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, Jeho Excelence Leon Marc - velvyslanec Slovinské republiky v ČR, starosta obce Provodov Marek Prachař i spolumajitelka pozemku paní Lydie Thienen. Lípě i přítomným požehnal provodovský farář P. Pavel Martinka.
„Provodov dokáže žít úžasným společenským životem, což se potvrzuje i při této akci,“ řekl hejtman Jiří Čunek. Zasazení lípy vzájemnosti bylo završením projektu Putování po stopách slovinského architekta Jože Plečnika a zároveň příspěvkem Provodova k oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky.
   „Možná se někteří ptají, proč my tady na Provodově sadíme lípu slovinsko-českého přátelství. Ten důvod je velmi evropský. Na začátku dva studenti vyjeli v rámci projektu Erasmus studovat do Slovinska, kde se seznámili s tamní kulturu a vyprávěli nám o ní. A protože u nás v obci máme akci ´Provodovjané ve světě´, kdy se vzájemně dělíme o naše poznatky z ciziny, vznikl nápad následovat tyto dva studenty a navštívit ve skupině asi dvaceti místních občanů nejvýznamnější Plečnikovy stavby ve Vídni, v Praze a v Lublani. Vysazení této lípy je symbolickým ukončením celého projektu,“ sdělila organizátorka akce Marie Zvoníčková. (Slovinský architekt Jože Plečnik se podílel na přestavbě Pražského hradu, aby se stal důstojným sídlem prvního československého prezidenta T. G. Masaryka).
V kulturním programu vystoupily Provodovjané a Provodovjanky – děti z folklorního souboru Leluja, žáci ZUŠ Morava a členky pěveckého sboru pod vedením Alžběty Zatloukalové.
   Slovinského velvyslance J. E. Leona Marce ještě téhož dne v odpoledních hodinách přijal hejtman Jiří Čunek společně se statutárním náměstkem Jiřím Sukopem v sídle Zlínského kraje.
Mgr. Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje