Myslivec na Zlínsku zastřelil divočáka nakaženého nebezpečným parazitem
Myslivec na Zlínsku zastřelil divočáka nakaženého nebezpečným parazitem

Zlínský kraj - Sotva uplynulo nějakých osm měsíců od doby, kdy byl na Zlínsku v lesích vymýcen africký mor prasat, a je tady další průšvih. Myslivec složil v Bystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku štětináče, v němž veterináři nalezli nebezpečného svalovce (trichinella).
   Pokud není takto nakažené maso dostatečně tepelně zpracováno, může konzumentovi způsobit trichinelózu, která ase projevuje zvracením, průjmy a zažívacími problémy. V krajních případech může člověk i zemřít.
   Krajští veterináři se proto opět museli uchýlit k zavádění mimořádných bezpečnostních opatření. „Ta mimo jiné zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na trichinellu ulovenou v honitbách v uvedeném katastru až do obdržení vyhovujících laboratorních výsledků,“ uvedl zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. Na trichinellu tak budou vyšetřovány také všechny nalezené uhynulé kusy vnímavé zvěře. Opatření budou trvat tři měsíce.
   U domácích zvířat se svalovec vyskytuje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých parazituje na divokých prasatech, liškách, jezevcích, vlcích, nutriích, tchořích nebo drobných hlodavcích.
Divočák nakažený tímto parazitem byl ve Zlínském kraji naposledy nalezen v roce 2013 na Kroměřížsku, na Frýdlantsku v Libereckém kraji ale nedávno – na konci loňského roku.
   Parazita v masu zničí teplota nad 100 stupňů Celsia, tedy kuchyňská příprava jako je vaření, dušení nebo pečení. Uzení na larvy nefunguje.
   K posledním úmrtí na trichinelózu došlo u nás v 50. letech minulého století.
ECHO Valašska