Průzkum CVVM: Nejdůvěryhodnější je Hamáček, důvěra v Zemana klesá
Průzkum CVVM: Nejdůvěryhodnější je Hamáček, důvěra v Zemana klesá
Ilustrační foto

ČR - Na důvěru občanů ve vrcholné ústavní činitele si na přelomu června a července posvítilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejvyšší důvěře se podle průzkumu tak nyní těší ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD se 47 % podpory v závěsu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem za ANO. (46 %). Jako třetí se umístil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (45 %).
   U všech třech výše jmenovaných politiků převažuje důvěra nad nedůvěrou a to nejvíce u Rychetského (o 15 procentních bodů), méně pak už u Vojtěcha (o 6 procentních bodů) i u Hamáčka (o 5 procentních bodů). U všech ostatních představitelů převažuje nedůvěra nad důvěrou. Velký nárůst podílu nedůvěřujících zaznamenala např. ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
   Žebříček nedůvěry ale vede celkem s přehledem šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který obdržel 77 %. Následuje jej Andrej Babiš z ANO (59 %) a jeho stranický kolega Jaroslav Faltýnek (56 %). Nadpoloviční důvěru nemá ani prezident Miloš Zeman - nedůvěřuje mu 54 % lidí, podobně jako ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi (51 %).
   Do výzkumu byli zařazeni prezident, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, členové vlády, předsedové poslaneckých klubů parlamentních politických stran, ombudsman, guvernér ČNB a předseda Ústavního soudu.
ECHO Valašska