Předseda Senátu Vystrčil na Tchaj-wan pojede
Předseda Senátu Vystrčil na Tchaj-wan pojede
Vystrčil na brífinku. foto: ČT

ČR - Konečně pořádné slovo českého politika. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes na brífinku oznámil, že oficiálně navštíví Tchaj-wan a to navzdory čínským výhrůžkám. Cesta by měla trvat od 30. srpna do 5. září.
  Takové svobodné a rozhodné gesto vůči Číně už naše zěmě potřebovala jako koza drbání. Prozatím jsme byli jen svědky sevilního podlézání našich předních politiků včetně premiéra a prezidenta a netýká se to jen nedávných dodávek předražených roušek a nefunkčních a respirátorů. „Česko je závislé na Číně. Jsem svědkem bezmoci mocných. Premiér a ministr vnitra byli závislí na tom, co udělá jedna velká země, tedy zdali nám poskytne, či neposkytne ochranné pomůcky,“ uvedl Vystrčil.
   Komunistická Čína nabyla dojmu, že si kvůli své velikosti a přemnoženosti může dovolit komandovat menší země, nařizovat jim co mají či nemají dělat, co mají či nemají říkat, s kým mohou či nemohou obchodovat apod. To už jsme tu jednou díky Sovětského svazu měli. Bohužel i dnes existuje spousta pročínsky a prorusky naladěných lidí, jejichž krédo zní: „Když je kšeft, musí takové podružnosti, jako je demokracie, svoboda a lidská práva stranou.“ Pěkně po bolševicku. Mimochodem, Tchaj-wan je u nás mnohonásobně větším investorem než Čína.
   Je tragické a alarmující, že drzé a nehorázné vměšování Číny do české suverenity nechává klidnými naše nejvyšší představitele. A tak, aby nerozčílili velkého čínského bratra, nedoporučili Vystrčilovi jezdit na Tchaj-wan např. premiér premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Největším odpůrcem cesty je však prezident Miloš Zeman, obrovský uctívač a obdivovatel neomezených vládců Si Ťin-pchinga a Vladimíra Putina.
   Podle Vystrčila jsou dva důvody, proč na Tchaj-wan jet. „Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska hospodářského a ekonomického hlediska i z hlediska toho, jak se mají k sobě demokratické země chovat,“ řekl Vystrčil. Druhý důvod je vnitrostátní. „Do České republiky se vrací hodnotový střet, který jsme v roce 1989 statečně vybojovali,“ uvedl Vystrčil a dal do protikladu suverenitu s vládou práva a demokracií na jedné straně a dle jeho slov „počítání grošů“ na straně druhé. „A je potřeba říct, že nám nezáleží jenom na těch groších, ale i na demokracii a svobodě.“
   Na Tchaj-wan plánoval cestu i nedávno zesnulý bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). I tehdy se Společenstvo rudé hvězdy na Hradě snažilo Kuberovi v cestě zabránit. Od čínské ambasády tehdy obdržel výhrůžný dopis, který mu byl předán právě z Hradu. Podle Deníku N i dalších zdrojů to byl Zemanův kancléř Mynář, který si výhružný dopis na čínské ambasádě objednal.
ECHO Valašska