Senátu hrozí zrušení. K senátním volbám v roce 2022 podle prognóz už nikdo nepřijde
Senátu hrozí zrušení. K senátním volbám v roce 2022 podle prognóz už nikdo nepřijde

 „Když chcete šetřit, zrušte Senát!“ nese se stále hlasitěji českou občanskou společností na adresu politiků. Ačkoliv voliči svou nízkou účastí v senátních  volbách  jasně dávají najevo, že tento orgán považují za zcela zbytečný a dožadují se jeho zrušení, politici o likvidaci Senátu nechtějí ani slyšet. Buržoazní futurologové i socialističtí prognostici se vzácně shodují, že na podzim roku 2018 klesne volební účast do Senátu na minimum a volby v roce 2022 už zřejmě proběhnou bez voličů.

Listopad 2018, druhé kolo senátních voleb, volební studio ČT 1:

Moderátorka: Dobrý večer, vážení televizní diváci. Právě odbila desátá hodina, volební místnosti se uzavřely a my se můžeme podívat na první průběžné výsledky. Připomeňme si jen, že letos se o 27 senátorských křesel doslova popralo celkem 189 kandidátů, do dalšího kola jich postoupilo 54. Volební účast ve druhém kole činila pouhých 0,003 procenta a poprvé v historii senátních voleb tak počet kandidátů převýšil počet voličů, kterých se k urnám dostavilo 53. Dnešním hostem ve studiu je i ředitel  STEM Jan Hartl. Pane řediteli, 53 voličů v celé republice, nenaznačuje to něco?“
Ředitel Hartl: „Ano, výzkumy veřejného mínění nám již od roku 1996, kdy proběhly první senátní volby, signalizují,  že občané Senát považují za neužitečný, ale takový propad jeho popularity nás zaskočil. Odhadovali jsme, že k volbám přijde něco mezi 0,5 až jedním procentem oprávněných voličů, ale to jsme se zas jednou pěkně utnuli.“
Moderátorka: „Jaká byla struktura voličů, kdo senátory vlastně volil?“
Ředitel Hartl: „Podle našich průzkumů každý kandidát zvolil sám sebe a další, v průměru jeden hlas, dostal od příbuzných. V řadě případů se ale stalo, že někteří starší senátoři, obhajující svůj post, neobdrželi ani jeden hlas, protože si jej pro pokročilou senilitu zapomněli nadělit.“
Moderátorka: „Děkujeme za odborný výklad a my už tu máme první živý vstup z Moravy. Haló! Petře, slyšíme se?“
Reportér Petr: „Ano, zdravím všechny diváky. Mám tady u mikrofonu neúspěšného kandidáta za KSČM pana Bedřicha Nežerku. Pane Nežerko, čím si vysvětlujete, že jste, kromě toho svého, nedostal od voličů ani jeden hlas?“
Kandidát Nežerka: Podcenil jsem svou volební kampaň. Kdybych těsně před volbami neřekl manželce a tchýni, že jsou staré krákory, mohl jsem mít celkem tři hlasy a to by na senátorské křeslo letos bohatě stačilo.“
Moderátorka: To jen potvrzuje slova pana Hartla. Ve studiu už ale máme dalšího hosta, politologa Jarmila Mrkvicu. Pane Mrkvico, proč byla účast voličů tak chabá a jak se bude účast v senátních volbách vyvíjet v budoucnu?“
Politolog Mrkvica: „Lidé jsou vysokou politikou za posledních 30 let totálně znechuceni. Podle prognóz očekáváme, že k senátním volbám za 4 roky nepřijde už vůbec nikdo. Senát ale nemůže být rozpuštěn, a tak když nebudou voliči, budou muset kandidáti do Senátu mezi sebou losovat a nebo soutěžit. Optimální by byla třeba nějaká populární televizní soutěž. Přihlédneme-li ke skutečnosti, že většina současných senátorů i nových kandidátů se již delší dobu rekrutuje povětšinou z řad vysloužilých hokejistů, herců a dalších komediantů z show byznysu, můžeme vyloučit vědomostní i dovednostní soutěže, ve kterých by patrně většina z nich těžce pohořela. Leda že by hráli piškvorky a nebo skákali panáka. Protože ale senátor musí být především otrlým politikem, doporučoval bych adrenalinovou soutěž TV Prima Cool Faktor strachu. Soutěžící v ní pojídají živé šváby, slimáky nebo koňské konečníky, lijou do sebe džusy z rozmixovaných krys nebo stonožek, potápějí se ve výkalech apod. Český politik je, jak známo, všeho schopný a pro svou kariéru udělá prakticky cokoliv.“
Moderátorka: „Ano, to ví dnes už i malé dítě. Děkujeme za předpověď a my už jsme se spojili s okresem Jablonec, kde proti sobě v bratrovražedném souboji stanuli bývalí smluvně opoziční partneři, a to devětaosmdesátiletý Josef Ohava za ODS a o čtyři roky starší Gustav Kašpar za ČSSD. Kdo z nich získá senátorské koryto, pardon, křeslo na několik příštích let? (po chvíli čekání...) Tak virtuální sloupečky s obdrženými hlasy se nám nechtějí ukázat...že by porucha?!“
Technik: „Vše je v pořádku, sloupečky nenaskočily, protože kandidáti nedostali ani jeden hlas!“
Moderátorka: A je to tady, právě o této situaci jsme mluvili s politologem Mrkvicou.Co na to ústřední volební komise v Praze?“
Předseda komise: S touto variantou jsme vůbec nepočítali, jenže senátorské křeslo musíme obsadit za každou cenu. Kandidáti se budou asi muset provizorně popasovat v řecko-římském zápase a nebo si hodit korunou.
Moderátorka: „No vida, tak to jsme měli první inovaci v letošních volbách. Pojďme se ale nyní podívat, co se děje ve volebním centru ODS. Slyšíte nás?“
Zpravodaj z centra ODS: „Tady se slaví. Díky romskému kandidátovi Dezidérovi Kotlárovi, který získal neuvěřitelných osm hlasů, a stal se tak co do počtu hlasů absolutním vítězem voleb, získala ODS první senátorské křeslo. Pane senátore, to jste musel mít asi hodně lákavý volební program, když jste přesvědčil tolik voličů?“
Senátor Kotlár: „Hej. Doma je nás vela. Vravel som im, že ak ma neprídu hodit do urny, nakopem jim do riti. Prišli všetki.“
Zpravodaj: To je skutečně zajímavá výzva k podpoře. Osm hlasů, to je dnes už široká voličská základna, která vám otevírá prostor pro slibnou politickou kariéru. Co uděláte po příchodu do senátorské lavice jako první?“
Senátor Kotlár: „Kúpim si audi a vodičský preukaz. A jazdit buděm iba najebaný. A tiež  si kúpim dochtorat.“
Zpravodaj: „Jistě, tak se nejlépe začleníte do kolektivu senátorů, já ale myslel, co budete dělat na senátní půdě.“
Senátor Kotlár: „Čo bych, boha, robil na povale? Ja buděm sedieť v senatorske krčme a s ostatnými gádžami senátormi slopať ako naozajstny cárski dvostojnik. A dva razy za mesiac si príděm pro peniaze.“
Zpravodaj: „Samozřejmě, nízké ceny v parlamentních bufetech k tomu naše zákonodárce přímo vybízejí, myslel jsem ale, co vykonáte prospěšného pro celou společnost?“
Senátor Kotlár: „Buďem cestovať a dovolenkovať sa po svete ako všetki senátori, a ak sa vrátim, buděm sa těšit na prázdniny.“
Zpravodaj: „A na co se nejvíce těšíte v senátorské práci?“
Senátor Kotlár: „Ak ma prídu zatvoriť poliši, že som dačo ukradol, vysmejem sa im, lebo mam doživotnů imunitu.“
Zpravodaj: „Takže jak vidím, se zásadními změnami v práci Senátu tedy nepočítáte, podobně jako vaši kolegové. Převládá názor, že pokud má být Senát zachován, měli by senátoři pracovat zadarmo, případně jen za průměrný plat, a bez imunity. Kandidoval byste i v takovém případě?“
Senátor Kotlár: Boha, pán redaktor, vy stě buď zošialel alebo ste naozajstný chumaj!“