Havel má letiště. Co pojmenovat po Klausovi, přemýšlejí v ODS
Havel má letiště. Co pojmenovat po Klausovi, přemýšlejí  v ODS

   V pátek 5. října bylo Ruzyňské letiště slavnostně přejmenováno na Letiště Václava Havla. Přijeli hosté z celého vyspělého světa. Prezident Václav Klaus z (ne)známého důvodu nedorazil. Akt sledovala postkomunistická část veřejnosti a zejména pak hradní klika s krajní nevolí. Příznivci a obdivovatelé prezidenta Václava Klause proto už chystají protiakce. Klaus bude mít svůj institut i knihovnu. Pro některé fanatické členy ODS je to však málo, požadují rovnou Klausovu kanonizaci nebo alespoň sochu velikostně odpovídající jeho celosvětovému významu.

Např. nadšený prezidentův stoupenec Petr Tluchoř, který by rád viděl Klause opět v čele občanských demokratů, navrhuje, aby se Praha po vzoru Leningradu a Stalingradu přejmenovala na Klausgrad. „Prezident chová k postsovětskému Rusku vřelé city a obdivuje pevnou ruku tamního samoděržaví i vyspělou neocarskou demokracii. Když může být po Havlovi přejmenováno letiště, proč by nemohla nést česká metropole jméno mnohem významnějšího Klause?“ ptá se zcela logicky Tluchoř z národně socialistického křídla ODS.

Podobný názor zastává i tradičně protihavlovsky naladěné panoptikum Pražského hradu. „Takový duchovní gigant musí být náležitě uctěn. Představoval bych si sochu na Václaváku vysokou alespoň stopadesát metrů, která by byla vidět i z Moravy,“ říká Klausův hradní mutant Petr Hájek, jenž sám o sobě tvrdí, že nepochází z opice. Socha by stála symbolicky tváří k Moskvě a zády k nenáviděné EU a Bruselu. „A toho nevýznamného oplechovaného feudála na koni bychom šoupli na nějaké nedůležité místo, např. na Havlovo letiště,“ navrhuje Hájek.

„Skulptura pana prezidenta by v jedné ruce by držela péro, samozřejmě to protokolární, ve druhé pak, vzhledem k jeho akademickým ambicím, nějakou knihu,“ upřesňuje představu Hradu Klausův vrchní komorník Ladislav Jakl. Není prozatím jasné, zda by se mělo jednat o nějaké z vrcholných Klausových děl, či o marxistickou klasiku. S největší pravděpodobností to ale bude Marxův Kapitál, Leninovy sebrané spisy nebo Putinův životopis.

Podobné návrhy však většina veřejnosti i politiků striktně odmítá. Na druhou stranu ale i odpůrci uznávají, že národ by na odkaz a dílo Václava Klause zapomenout rozhodně neměl. S kompromisním řešením přišla občanská iniciativa „Neděkujeme pane Klausi, už se konečně pakujte, před deseti lety bylo pozdě“.

Panu Klausovi vděčíme nejen za rozkradení celé republiky, způsobené divokou kupónovou privatizací, ale i za nastartování mafiánského kapitalismu, nastavení korupčního prostředí a uvržení země do neuvěřitelného duchovního marasmu. Klaus navíc permanentně destabilizuje domácí politické prostředí, bojuje proti demokratickému Západu, snaží se republiku vyrvat z EU a zpětně uvrhnout do područí ruského molocha,“ stojí v prohlášení iniciativy. Jestliže má být po Klausovi něco přejmenováno, mělo by jít o objekt odpovídající jeho činům.

Iniciativa proto navrhuje, aby se šestatřicetimiliardový pražský tunel Blanka, zřejmě nejzkorumpovanější a nejpředraženější stavba na světě, přejmenovala na Tunel Václava Klause.